SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Eksperci: 135 cm wzrostu i jazda bez fotelika to śmiertelnie niebezpieczny pomysł

Eksperci: 135 cm wzrostu i jazda bez fotelika to śmiertelnie niebezpieczny pomysł

27.01.2015, godz. 12:30
dziecko w aucie, pasy bezpieczeństwa,
foto: Volvo

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt zmian w Ustawie Prawo o ruchu drogowym, dotyczący sposobów przewozu dzieci w pojazdach, spotkał się z falą krytyki. Eksperci od spraw bezpieczeństwa są zbulwersowani niektórymi pomysłami i wydali oświadczenie w tej sprawie.

Dwie z przedstawionych propozycji zmian przepisów oceniane są jako skrajnie niebezpieczne dla zdrowia i życia dzieci.

Obniżone kryterium wzrostu

Obniżenie kryterium wzrostu dzieci przewożonych w fotelikach ze 150 do 135 cm, naraża je na obrażenia głowy wskutek odebrania im ochrony bocznej oraz urazy klatki piersiowej i narządów wewnętrznych, znajdujących się w podbrzuszu i jamie brzusznej, wynikające z nieprawidłowego przebiegu pasa bezpieczeństwa. Pas samochodowy zaprojektowany jest dla osób dorosłych i nie da się nim właściwie zabezpieczyć dzieci. Znajduje to potwierdzenie w danych naukowych od kilkudziesięciu lat.

Zobacz też: Zmiany w przepisach dotyczących przewożenia dzieci. Ekspert: Ten projekt jest szokujący!

Przepis zezwalający na przewożenie trzeciego dziecka, w przypadku trzech fotelików w jednym samochodzie, zabezpieczonego tylko pasami bezpieczeństwa, jest niedopuszczalny. To prawda, że przewożenie w jednym samochodzie większej liczby osób może być problemem. Należy jednak szukać rozwiązań, które umożliwią dzieciom bezpieczne podróżowanie (co technicznie jest możliwe), a nie legalizować działań zagrażających ich zdrowiu i życiu.

Trzecie dziecko na kanapie bez fotelika

Właściwy sposób zabezpieczenia dziecka w samochodzie zapewnia przewożenie go w foteliku, który osiąga wysokie wyniki w niezależnych testach zderzeniowych, a ponadto został prawidłowo dobrany do dziecka i do samochodu oraz jest bezbłędnie użyty. Inspekcje Fotelików, przeprowadzane przez nas od czterech lat w Polsce, pokazują, że niemal 95% dzieci w naszym kraju jest przewożonych nieprawidłowo. Co wobec tego faktu proponuje rząd? Proponuje zwolnienie z obowiązku jazdy w foteliku dzieci wyższych niż 135 cm lub będących trzecim dzieckiem w samochodzie, co problem pogłębia, a nie rozwiązuje.

Sprawdź: Nowe zasady przewożenia dzieci w samochodach! Co zmieni się w prawie?

Groteskowy plan zmian

Zmiany tłumaczone są koniecznością wdrożenia  przepisów Unii Europejskiej. W tym przypadku oznacza to jednak wykonanie kroku do tyłu i rezygnację z dobrego prawa i wyznaczonych przez niego standardów wyższych, niż europejskie. Proponowane zmiany oceniane są jako groteskowe przez wielu świadomych rodziców i określane, jako niebezpieczne przez ekspertów. Na szczęście nie są to jeszcze przepisy, które wchodzą w życie. Przed nimi wieloetapowy proces legislacyjny. Dodajmy, że nie przyjęły ich Niemcy, Austria, Szwajcaria, Czechy i Włochy. Jest więc szansa i czas na to, by wprowadzeniu szkodliwych zmian zapobiec.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: