SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Fabryczne zabezpieczenia pojazdów przed kradzieżą

Fabryczne zabezpieczenia pojazdów przed kradzieżą

23.01.2013, godz. 10:00
kradzież auta, włamanie do samochodu
foto: EAST NEWS

Po nabyciu własnego wymarzonego samochodu, często ogarnia nas strach przed jego stratą. Często słyszy się o amatorach cudzej własności, a preferencje złodziei samochodowych cały czas się zmieniają. Jak zatem zabezpieczyć pojazd przed kradzieżą? Jakie systemy stosowane są najczęściej przez producentów?

Według starego przysłowia "przezorny zawsze ubezpieczony". Najczęściej montowanym seryjnie zabezpieczeniem jest immobiliser – włącza się automatycznie po wyłączeniu silnika w pozycję "0", natychmiast po otwarciu drzwi. Blokowane są 3 newralgiczne dla pracy silnika obwody - zapłon, rozrusznik oraz podawanie paliwa. Odblokowanie urządzenia polega na wprowadzeniu odpowiedniego kodu do kluczyka.

– Kolejnym oraz najczęstszym na liście wyposażeniem dodatkowym samochodu jest autoalarm. W bardziej zaawansowanych jego formach, istnieje możliwość poinformowania kierowcy o zagrożeniu, poprzez fale radiowe czy nawet wysłanie informacji na telefon. Autoalarm powinien się wyłączyć, gdy mamy zamiar wsiąść do auta - dlatego najczęściej do autoalarmu dołączany jest specjalny pilot. Po naciśnięciu przycisku w pilocie autoalarm wyłącza się, co umożliwia właścicielowi skorzystanie z pojazdu. Nowe autoalarmy korzystają najczęściej z dynamicznie generowanego kodu. Oznacza to, że wysyłany przez pilot kod wyłączający alarm jest za każdym razem inny. Zapewnia to bezpieczeństwo przed tym, aby złodziej mógł przechwycić wysyłany drogą radiową kod. Autoalarm dysponuje systemem czujników wbudowanych w pojazd, nie wykrywa on jednak ruchów  wewnątrz pojazdu. Bardziej zaawansowane modele potrafią zareagować nawet na nienaturalny ruch karoserii. Uruchamia się wtedy syrena i  światła.” – mówi Grzegorz Biesok – Kierownik Sprzedaży Akcesoriów.

Autoalarm często współpracuje z immobiliserem - jeśli zostaniemy napadnięci możemy aktywować funkcję za pomocą przycisku. Złodziej wtedy daleko nie odjedzie - po pewnym czasie autoalarm włączy immobiliser powodując unieruchomienie pojazdu.

Niestety, każde zabezpieczeni jest do złamania. Ważną kwestią jest jednak czas na jego rozpracowanie. Im więcej rozwiązań antykradzieżowych zastosujemy w naszym samochodzie, tym bardziej możemy zapobiec jego kradzieży. Złodziej zniechęci się po kilkunastu mozolnych próbach złamania alarmu, lub ktoś inny zauważy zdarzenie i wezwie policję.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: