SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Flaga na aucie. Co na to przepisy, czy można dostać mandat

Flaga na aucie. Co na to przepisy, czy można dostać mandat

21.06.2016, godz. 13:49
Audi flaga
foto: FOTO SE

Trwające Euro 2016 to wielkie święto kibiców piłkarskich, którzy angażują do kibicowania także swoje samochody. Na ulicach widać auta przyozdobione flagami i innymi symbolami związanymi z piłką nożną oraz reprezentacją naszego kraju. Czy za takie gadżety zamontowane na samochodzie można dostać mandat?

Dziennikarze Dziennika Gazety Prawnej sprawdzili, za jakie elementy przymocowane do auta można dostać mandat. Z publikacji wynika, że w polskich przepisach drogowych nie ma zapisu, który uwzględniałby chorągiewki, nakładki na lusterka czy przedmioty umieszczone wewnątrz auta, jako elementy nielegalne, ale istnieją okoliczności, w których kierowca ozdobionego auta mógłby być pociągnięty do odpowiedzialności.

Zobacz: Kibice uważajcie we Francji - tamtejsze mandaty to majątek

Zgodnie z artykułem 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 z zm.), samochód powinien mieć taką konstrukcję oraz wyposażenie, aby dostarczał kierowcy odpowiednią widoczność i nie stwarzał zagrożenia dla kierowcy, pasażerów samochodu, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Ponadto pojazd razem z całym swoim wyposażeniem powinien umożliwić łatwe i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Przeczytaj: Przez ten przepis już 33,5 tys. kierowców straciło prawko

Antoni Rzeczkowski z KGP tłumaczy, ze jeśli zdecydujemy się na przytwierdzenie chorągiewki do naszego samochodu, musimy pamiętać, aby były dobrze przymocowane, nie wystawały poza kontury samochodu i nie ograniczały widoczności. W razie wypadku spowodowanego przez kibicowskie atrybuty, to właśnie kierowca nieodpowiednio wyposażonego pojazdu zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

autor: Dziennik Gazeta Prawna zobacz inne artykuły tego autora
Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: