SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Polacy bardziej świadomi. Częściej stosujemy foteliki bezpieczeństwa dla dzieci

Polacy bardziej świadomi. Częściej stosujemy foteliki bezpieczeństwa dla dzieci

16.05.2014, godz. 10:38
fotelik dziecięcy
fotelik dziecięcy foto: Skoda Auto

Z najnowszych danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że 88% dzieci przewożonych jest w Polsce w fotelikach i innych urządzeniach zabezpieczających. Oznacza to, że rośnie świadomość rodziców kierowców, ale do 100% wciąż jeszcze sporo brakuje.

Najwyższy stopień stosowania tego typu urządzeń zabezpieczających dzieci podczas jazdy, zaobserwowano wśród najmłodszych dzieci (0-3 lata) – 92%. W pozostałych grupach wiekowych wyniósł on ok. 85-87%. Dzieci w urządzeniach zabezpieczających częściej przewozimy na drogach krajowych i w dużych miastach (ponad 90% przypadków). Wraz z klasą drogi poziom stosowania ten spada i na drogach powiatowych wynosi już tylko 75%.

W ogólnym rozrachunku, w samochodach osobowych dzieci zabezpieczone są w 88% przypadków. Dane te pokazują, że urządzenia ochronne najmłodszych są częściej stosowane niż pasy, które zapina w Polsce tylko ok. 80% kierowców i pasażerów. W porównaniu do ostatnich tego typu badań, przeprowadzonych w 2008 r. poziom stosowania urządzeń zabezpieczających dzieci poprawił się o ok. 4%.

Sprawdź też: Zawsze przewoź dziecko w foteliku samochodowym

Badania pokazują, że w Polsce coraz skuteczniej dbamy o bezpieczeństwo dzieci w pojazdach. Przepisy prawa w jasny sposób to regulują i coraz więcej rodziców jest przekonanych o zaletach stosowania fotelików. Wpływ na to mają działania edukacyjne prowadzone w Unii i w Polsce, czego przykładem jest kampania Klub Pancernika Klika w Fotelikach. Badania wskazują również, że w przyszłości należy skupić się na kształtowaniu wśród dzieci i dorosłych poczucia, że stosowanie fotelików jest ważne i trzeba o tym pamiętać zawsze bez względu na długość i czas podróży.

Badania stosowania urządzeń zabezpieczających dzieci w Polsce, przeprowadzili na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady BRD, eksperci z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej oraz Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: