SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Fotoradar zrobi zdjęcie po przekroczeniu prędkości o zaledwie 1 km/h!

Fotoradar zrobi zdjęcie po przekroczeniu prędkości o zaledwie 1 km/h!

02.06.2015, godz. 16:09
fotoradar, kontrola prędkości
foto: Super Express

Rząd nigdy nie przestanie wymyślać nowych sposobów, jak sięgnąć do kieszeni polskich kierowców. Planowane jest zniesienie marginesu 10 km/h dla stacjonarnych urządzeń rejestrujących prędkość. Oznacza to w praktyce, że fotoradar zrobi zdjęcie już po przekroczeniu prędkości o zaledwie 1 km/h!

Po tym, jak światło dzienne ujrzały dokumenty, w których urzędnicy wyliczyli, ile mandatów policja musi wystawić w latach 2015-2016, aby do budżetu wpłynęło więcej pieniędzy, czas na kolejną sensację. W realizacji planu Ministerstwa Infrastruktury, który opiewa na prawie 1,7 mln mandatów za przekroczenie prędkości, może pomóc chytry paln resortu.

Czytaj: Policja łapie kierowców dla statystyk, nie dla bezpieczeństwa!

Chodzi dokładnie o projekt, który jest uzupełnieniem Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013–2020. Na przyjęcie przez parlament czeka poprawka, która znieść ma tolerancję pomiaru urządzeń automatycznego nadzoru nad zachowaniami w ruchu drogowym. Obecnie fotoradary mają ustawioną tolerancję do minimum 10 km/h. Po wprowadzeniu ewentualnych zmian, urządzenie rejestrujące nie będą mieć w żadnej tolerancji, a to oznacza błysk flesza już po przekroczeniu dozwolonej prędkości o 1 km/h.

Co z tego wynika? Kierowcy na widok fotoradaru będą skupieni na wskazówce prędkościomierza, a nie na drodze. Czujność kierujących pojazdami będzie mocna zachwiana, co może prowadzić do niebezpiecznych drogowych sytuacji. Pewnie jest jednocześnie przy tym to, na czym najbardziej zależy resortowi. Zniesienie tolerancji spowoduje lawinowy wzrost liczby wystawianych mandatów.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: