SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Garaż blaszany: czy trzeba zgłosić budowę, czy potrzebne jest pozwolenie

Garaż blaszany: czy trzeba zgłosić budowę, czy potrzebne jest pozwolenie

17.08.2016, godz. 02:30
garaż blaszany
blaszany garaż foto: Super Express

Garażowanie samochodu chroniące pojazd przed czynnikami atmosferycznymi pomaga długo utrzymać auto w dobrej kondycji. Częstymi miejscami do przetrzymywania pojazdów są garaże typu blaszanego, których popularność nie jest dziełem przypadku. Łatwość i szybkość budowy takich "blaszaków" łączy się z niską ceną. Czy stawiając taki garaż musimy mieć pozwolenie na budowę?

Nic dziwnego, że coraz więcej osób rozgląda się za blaszanymi garażami. Najtańsze budowle tego typu można kupić już od około 1000 złotych, choć topowe konstrukcje mogą kosztować kilka razy więcej. Niezależnie od ceny, samochód chroniony jest przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

Sprawdź: Jakie płyny dolewa się do samochodu, jak sprawdzić ich stan

Zakup garażu to jedno, a jego budowa – drugie. Czy stawiając go na działce potrzebujemy zgody na budowę, czy musimy wyłącznie zgłosić ten fakt w urzędzie? Ogrom informacji w internecie powoduje ogromną dezinformację. To wszystko z powodu nowelizacji ustawy z 2015 r. w zakresie prawa budowlanego odnośnie zabudowy działek prywatnych.

28 czerwca 2015 weszły w życie nowe przepisy. O ile wcześniej trzeba było zastanowić się, czy garaż można "podpiąć" pod budynek gospodarczy lub też czy jest to budowla sezonowa, obecnie nie ma takiej potrzeby. Garaże do 35 metrów kwadratowych, nieposiadające dodatkowych kondygnacji, wymagają jedynie zgłoszenia w urzędzie. Ustawa jasno stwierdza, że:
.

Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: (...)

2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2 , przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Nie ma więc znaczenia, czy jest to garaż murowany, czy też, tak jak w opisywanym przypadku, popularny "blaszak". Nawet jeśli zdecydujemy się na budowę z fundamentem, możemy ograniczyć się wyłącznie do zgłoszenia. Warto jednak pamiętać, że jego powierzchnia zabudowy musi być liczona po zewnętrznym obrysie ścian budynku, a nie jak powierzchnia użytkowa, wewnątrz. Warto też uwzględnić odległość od ogrodzenia, która musi wynosić 3-4 metry.

Czytaj: Hamulce: jakie są objawy zużycia klocków i tarcz hamulcowych

Garaż należy zgłosić w odpowiedniej jednostce Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy. Wniosek zgłoszenia znajdziemy na miejscu. Będziemy zmuszeni jeszcze złożyć, co oczywiste, oświadczenie o prawie do dysponowania działką, kopię mapy terenu oraz odpowiednie szkice – w zależności od urzędu. Jeśli działka podlega pod plan zagospodarowania przestrzennego, trzeba liczyć się z jego postanowieniami dotyczącymi np. kąta pochylenia dachu. W przypadku braku sprzeciwu jednostki na budowę w ciągu 30 dni, możemy przystąpić do pracy. Po nowelizacji mamy na to trzy, a nie jak wcześniej, dwa lata.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: