Gdy kupujemy samochód za granicą. Jakie trzeba załatwić formalności? PORADY

2011-03-21 17:50

Za granicą obowiązują nas takie same zasady ostrożności, jak w Polsce. Tylko formalności jest więcej. Przygotowaliśmy dla Was listę porad i wskazówek, jak zachować się podczas sprowadzania samochodu.

W kraju, w którym dokonujemy zakupu, kompletujemy dokumenty: dwujęzyczną umowę kupna zawierającą cenę w euro, adresy sprzedawcy i nabywcy. Sprzedający musi dostarczyć nam kartę pojazdu. Powinien przekazać dwa dokumenty: duży brief (odpowiednik karty pojazdu) i mały brief (odpowiednik dowodu rejestracyjnego).

Poza tym, zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu - razem z autem lub już w urzędzie komunikacji, jeśli nie został wyrejestrowany wcześniej. Potem udajemy się do wydziału komunikacji, gdzie składamy dokumenty, wykupujemy tablice eksportowe (z żółtym paskiem) i ubezpieczenie. Koszty 5-dniowego ubezpieczenia OC i tablic to ok. 75 euro, nowa karta pojazdu ok. 56.

Przeczytaj koniecznie: Kupujemy używany samochód. Na co zwrócić uwagę? Jak nie kupić grata?

Kolejne formalności czekają nas w Polsce: odwiedzamy Urząd Celny, gdzie składamy wniosek o wydanie potwierdzenia zapłaty akcyzy. Potrzebne będzie ksero karty pojazdu, wyrejestrowania, przeglądu technicznego, 2 wypełnione formularze i dowód wpłaty wyliczonej przez Urząd Celny akcyzy.

Akcyza zależy od pojemności silnika: do 2 tys. cm3 wynosi 3,1 proc. ceny, ponad - 18,6 proc. Jeśli kupujemy samochód w obrębie UE, w US uzyskujemy zaświadczenie o tym, że nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty VAT. Przedstawiamy tam kopie dokumentów z przekładem i pieczęcią tłumacza przysięgłego.

Potem idziemy do wydziału komunikacji. Składamy: wniosek (formularz dostaniemy na miejscu), dowód własności pojazdu, dowód rejestracyjny, tablice, wyciąg ze świadectwa homologacji, dowód odprawy celnej przewozowe, jeżeli pojazd jest spoza UE, zaświadczenie z US, potwierdzenie zapłaty akcyzy, dowód wpłaty na Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 500 zł - dotyczy samochodów osobowych do przewozu osób, zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego, jeżeli jest wymagane.

Przeczytaj koniecznie: QUIZ: Jaki VW do ciebie pasuje - co powinieneś kupić

W wydziale dostajemy miękki dowód rejestracyjny od razu, na twardy czekamy około miesiąca. Do odbioru potrzebny będzie miękki dowód, dowód osobisty, oryginał potwierdzenia opłaty OC, którą trzeba uiścić od razu po rejestracji. Auto sprowadzone z krajów UE musimy zarejestrować w Polsce w ciągu 30 dni od sprowadzenia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki