SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Gołębie odchody zmorą kierowców. Jak skutecznie wyczyścić karoserię bez uszkodzenia lakieru

Gołębie odchody zmorą kierowców. Jak skutecznie wyczyścić karoserię bez uszkodzenia lakieru

24.08.2013, godz. 12:00
gołębie odchody na samochodzie
foto:

Ptasie zanieczyszczenia na karoseriach samochodów są odwiecznym problemem wszystkich właścicieli pojazdów. Jakie są sposoby na to, aby nieczystości nie pozostawiły po sobie żadnych poważniejszych konsekwencji na lakierze?

Większość kierowców prędzej czy później napotyka na problem ptasich odchodów, które brudzą karoserie ich samochodów. Dla wielu kłopoty te bywają mocno uciążliwe, jeżeli powtarzają się notorycznie. Gołębie swoimi ekskrementami mogą poczynić duże szkody dla auta. Wszystko dlatego, że wydalane przez nie nieczystości zawierają w sobie kwas oraz żwir, który te ptaki jedzą, aby lepiej trawić pokarm. Próbując pozbyć się odchodów z karoserii należy to robić nader starannie i delikatnie. Szczególnie warto o tym pomyśleć w miesiącach letnich. Kierowcy szukając zacienionej przestrzeni, często parkują bowiem pod drzewami, które są też naturalnym miejscem przebywania gołębi.

Amplitudy temperatur przyczyną problemów

Przez wiele lat kierowcy byli przekonani, że to zawartość szkodliwego kwasu w ptasich odchodach niszczy lakier ich samochodów. Tymczasem przyczyną problemów są amplitudy temperatur. Lakier pod wpływem gorąca mięknie i rozszerza się. W tym samym czasie, ciepło osusza i utwardza gołębie odchody na powierzchni karoserii powodując, że nieczystości mocniej do niej przywierają. Kiedy jednak temperatura ponownie spada, na przykład w nocy, lakier z powrotem się kurczy i krzepnie, jednak napotyka na przeszkodę w powrocie do pierwotnej postaci. Przeszkodą są właśnie ptasie odchody. Lakier zagęszcza się wokół nich nierównomiernie i choć różnic nie da się dostrzec gołym okiem, to jednak lakier nie chroni już znajdującego się pod nim materiału tak, jak powinien.

Szybko pozbywaj się odchodów

Co zatem zrobić, kiedy odchody pobrudziły samochodową karoserię? Przede wszystkim zanieczyszczeń należy pozbyć się możliwie jak najszybciej (szmatką nawilżoną wodą bądź octem), kiedy tylko zobaczymy nieprzyjemne pozostałości po ptakach. Szybkie usunięcie nieczystości pozwala na uniknięcie brzydkich plam na lakierze. Niestety, pozbycie się świeżych odchodów nie zawsze jest możliwe. Kiedy one stwardnieją, samo przetarcie szmatką nie wystarczy.

>>> Jak zadbać o auto, jak utrzymać lakier i wnętrze w dobrej kondycji <<<

Innym rozwiązaniem jest umycie całego samochodu wodą, gdyż jest ona uniwersalnym rozpuszczalnikiem, co pomoże nieco rozmiękczyć nieczystości. Ważne przed jakimkolwiek szorowaniem bądź czyszczeniem, aby odchody nie stwardniały. Wskazanie jest użycie płynu czyszczącego. Na rynku są już dostępne różnego rodzaju specyfiki do usuwania ptasich odchodów. Można wybrać te zawierające naturalne składniki, zamiast tych z ropą naftową w składzie, bądź które są nieorganiczne. Na rynku są także płyny zapachowe, na bazie różnych roślin lub owoców.

Samo użycie płynu czyszczącego jest bardzo proste. Zgodnie ze wskazówkami należy nawilżyć nim szmatkę i przetrzeć zabrudzoną powierzchnię auta. Gdy nieczystości wydają się trudniejsze do pozbycia, niż wyglądały na pierwszy rzut oka, płyn można polać bezpośrednio na karoserię samochodu i poczekać parę minut, aż zacznie działać. Następnie wziąć czystą ściereczkę i delikatnie próbować pozbyć się odchodów. Pozwoli to usunąć je, bez rozcierania po większej powierzchni karoserii. Kiedy i to nie pomoże, można się wesprzeć gąbką nie rysującą powierzchni auta.

Czerwony lakier przyciąga ptaki

W przeprowadzonym przed rokiem badaniu w kilku większych brytyjskich miastach ustalono kolor lakieru, najczęściej i najrzadziej brudzony przez ptasie odchody. Samochody w kolorze zielonym są zanieczyszczane najrzadziej, zaraz po nich auta srebrne, białe i czarne. Najbardziej narażone są auta w kolorze czerwonym – tych gołębie wyjątkowo nie lubią.

Pojazdów nie da się w żaden sposób kompletnie zabezpieczyć przed gołębimi odchodami, bo niejako jest to problem naturalny. Można natomiast zminimalizować prawdopodobieństwo takich zanieczyszczeń, parkując samochód przy budynkach zabezpieczonych tzw. BirdSystemem, odstraszającym gołębie z miejsc, gdzie mogłyby się stadnie gromadzić. Zaparkowanie auta tam, gdzie przebywanie ptaków jest ograniczone dzięki modułom odstraszającym, automatycznie zmniejsza prawdopodobieństwo pozostawienia przez ptaki nieczystości na karoserii auta.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: