SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady ILE KOSZTUJE urządzenie viaAUTO, GDZIE zamontować w samochodzie skrzynkę viaTOLL - WIDEO

ILE KOSZTUJE urządzenie viaAUTO, GDZIE zamontować w samochodzie skrzynkę viaTOLL - WIDEO

01.06.2012, godz. 13:55
urządzenie viaTOLL, viaAUTO
foto:

Od 1 czerwca 2012 roku kierowcom samochodów osobowych ułatwiono uiszczanie opłat, za pokonywanie płatnych odcinków dróg. Dzięki systemowi viaAUTO opłaty za przejazd pobierane są bezgotówkowo. Koszt urządzenia gotowego do użytku to 135 zł, a miejsce jego montażu to wewnętrzna cześć przedniej szyby auta.

Poruszając się po polskich autostradach, należy pamiętać, że niektóre z odcinków są płatne. Miejsc poboru opłat nie da się przegapić. Przy bramce wjazdowej pobiera się bilet, a przy zjazdowej należy go oddać i zapłacić za przejechany odcinek gotówką lub kartą. Bardziej wygodną formą opłaty jest posiadanie urządzenia viaAUTO.

Jak działa system opłat viaAUTO

Od 1 czerwca 2012 roku kierowcy samochodów osobowych mogą dobrowolnie dołączyć do systemu viaAUTO, będącego rozwinięciem systemu viaTOLL dla aut ciężarowych. Jest on znacznie wygodniejszy od manualnego systemu poboru opłat. Kierowca, który posiada urządzenie pokładowe viaAUTO, może płacić za przejazd bezgotówkowo, a także nie zatrzymując się w miejscach poboru opłat.

Stawki opłat wnoszonych ręcznie i za pośrednictwem systemu viaTOLL są takie same. Dla samochodów osobowych, mikrobusów i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej mniejszej bądź równej 3,5 tony, stawki wynoszą 10 groszy za kilometr. W systemie elektronicznym opłaty za przejazd konkretnym odcinkiem autostrady naliczane są dzięki komunikacji między przekaźnikami a urządzeniem pokładowym zamontowanym w pojeździe. System viaTOLL nie wymaga gromadzenia rachunków za przejazd.

Ile kosztuje urządzenie viaAUTO

Urządzenie viaAUTO do końca sierpnia 2012 sprzedawane jest w cenie promocyjnej 70 zł. Po tym okresie będzie dostępne za 135 zł. Urządzenie nie jest przypisane tylko jednemu pojazdowi - można je przenosić pomiędzy samochodami o dopuszczalnej masie nie wyższej niż 3,5 t.

Gdzie zamontować urządzenie viaAUTO

Czujnik nakleja się je na górną część przedniej szyby, wewnątrz pojazdu. Skrzyneczka jest wielkości pudełka zapałek i jest zasilana baterią, której żywotność wynosi do 7 lat.

Trzy rodzaje kont dla viaAUTO

Konto przedpłacone anonimowe. Działa na podobnej zasadzie jak telefon na kartę. Przed skorzystaniem z urządzenia viaAUTO trzeba naładować konto. Każdy przejazd sprawia, że z konta pobierana jest stosowna opłata. Co jakiś czas trzeba naładować konto w jednym z Miejsc Obsługi Klienta lub przelewem. Zaletą jest uproszczona procedura rejestracji - nie trzeba przedstawiać żadnych dokumentów.

Konto przedpłacone personalizowane. Zasady rozliczania są identyczne, jak w przypadku konta niespersonalizowanego, jednak użytkownicy, którzy zdecydowali się na podanie swoich danych i rejestrację mają m.in. możliwość korzystania z portalu self-care na stronie internetowej viaTOLL. pl. Mogą też śledzić historię transakcji, stan swojego konta oraz doładowywać je przez Internet.

Konto z odroczoną płatnością. To konto szczególnie atrakcyjne dla firm. Formalności przy rejestracji jest nieco więcej i należy wnieść kaucję np. gotówkową w wysokości minimum 195 zł. Zaletą tego konta jest możliwość jednorazowego zapłacenia za wszystkie przejazdy pod koniec okresu rozliczeniowego.

Tak działa system viaTOLL:

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: