SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Łapanie "stopa" przez internet coraz bardziej popularne. Jacy są kierowcy, którzy podwożą nieznajomych?

Łapanie "stopa" przez internet coraz bardziej popularne. Jacy są kierowcy, którzy podwożą nieznajomych?

14.10.2013, godz. 14:53
kabriolet, młody kierowca
foto:

W każdy weekend w Polsce, średnio ponad 10 tys. kierowców zaprasza przez internet do swoich samochodów nieznajomych pasażerów, szukających środka transportu. Jacy są kierowcy - zwolennicy ekonomii współdzielenia i co skłania ich do zabierania nieznajomych pasażerów?

Jacy są kierowcy oferujący podwózkę

Kierowcy, którzy wpuszczają pasażerów do auta posiadają pewne wspólne cechy. Rozumieją, że aby korzystać, nie trzeba posiadać. Oferują miejsca w samochodach tym, którzy potrzebują przejazdu, ale już niekoniecznie własnego auta. W każdy weekend, za pomocą samego tylko internetowego serwisu wspólnych przejazdów BlaBlaCar, średnio 10 tys. kierowców zaprasza do swoich samochodów nieznajomych pasażerów.

Zaufanie jako podstawa

Aby taka wymiana mogła zaistnieć, najważniejsza jest zaangażowana społeczność, która darzy się wzajemnym zaufaniem. Wszystkie serwisy wymiany dóbr i usług podkreślają, że swój intensywny rozwój zawdzięczają właśnie jej. Badania przeprowadzone na grupie ludzi korzystających ze wspólnych przejazdów pokazują, że zwolennicy "sharing economy" bardziej ufają nieznajomym w sieci, niż swoim sąsiadom, czy nieznajomym przypadkowo spotkanym na ulicy. Z niedawno opublikowanej "Diagnozy społecznej 2013" wynika , że typowy, statystyczny Polak wciąż nie ma zaufania do innych i nie wierzy w dobre intencje nieznajomych osób.

Wirtualna weryfikacja

– Mam potrzebę sprawdzenia danych o użytkowniku, z którym planuję przejazd. Dla mnie jego wiarygodność budują oceny, które w takich serwisach wystawiają sobie użytkownicy – mówi Małgorzata z Warszawy (33 l.), która korzysta ze wspólnych przejazdów BlaBlaCar i jest aktywną couchsurferką. – Widzę oceny, które wystawili danej osobie inni użytkownicy i dzięki temu wiem, że nie mam się czego obawiać – tłumaczy.

Otwartość na ludzi

Osoby, które decydują się na zabieranie pasażerów czy goszczenie nieznajomych w swoich domach to osoby otwarte. Dom czy samochód to przestrzeń prywatna, właściwie intymna, dlatego zaproszenie do środka nieznanych wcześniej osób wymaga od ludzi otwartości. Na swoje terytorium innych zapraszają zarówno kobiety jak i mężczyźni. Większość z tych osób określa się jako osoby bardzo rozmowne.

Młodość lub młody duch

Podwożenie się to trend panujący najbardziej wśród ludzi młodych. Najwięcej kierowców stanowią osoby z grupy wiekowej od 26 do 40 lat: jest ich 45%. Natomiast większość pasażerów to ludzie w wieku od 18 do 25 lat (48%). Tych od 26 do 40 lat jest 42%. - Mamy podobną liczbę kobiet i mężczyzn, którzy korzystają ze wspólnych przejazdów, choć wśród samych kierowców jest nadreprezentacja mężczyzn. Jednak - co może zaskoczyć niektórych Panów - kobiece umiejętności prowadzenia samochodu są przez pasażerów oceniane nieco wyżej, niż umiejętności mężczyzn - mówi Michał Pawelec, jeden z założycieli BlaBlaCar w Polsce.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: