SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jak bezpiecznie przewozić autem sprzęt wodny

Jak bezpiecznie przewozić autem sprzęt wodny

10.07.2017, godz. 11:55
sprzęt wodny w aucie
sprzęt wodny w aucie foto: Renault

Spędzanie urlopu "na sportowo" często wiąże się z koniecznością zabrania ze sobą własnego sprzętu takiego jak rower, deska windsurfingowa czy kajak. Sposób transportu tego typu bagaży nie jest łatwy. Jak pakować sprzęt sportowy, aby nie spowodować  zagrożenia na drodze oraz nie uszkodzić samego pojazdu?

Transport dużych przedmiotów w bagażniku wiąże się z różnymi trudnościami, a w wielu przypadkach w ogóle nie ma takiej możliwości. Bardziej praktycznym pomysłem jest więc umieszczenie sprzętu na bagażniku mocowanym do dachu pojazdu. W takim przypadku podstawą jest prawidłowe przytwierdzenie roweru, deski lub kajaka do konstrukcji bagażnika.

Ważne jest także dostosowanie prędkości do zwiększonego oporu powietrza – zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i w celu ograniczenia zużycia paliwa. – Należy pamiętać też, że takie przewożenie sprzętu powoduje zwiększony opór powietrza w czasie jazdy. Oznacza to, że wykonywanie niektórych manewrów może sprawiać większy problem niż zwykle, w związku z tym lepiej nie rozwijać nadmiernej prędkości. Wzrosnąć może także zużycie paliwa, dlatego kluczem jest dążenie do płynnej, ekonomicznej jazdy – radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Nie przegap: Sprawdź jak bezpiecznie przewozić autem psa

.
Jak bezpiecznie przewozić sprzęt wodny

Podczas przewożenia deski windsurfingowej lub kajaka warto stosować się do następujących zasad:

1. Aby bezpiecznie dowieźć sprzęt, należy go solidnie przymocować za pomocą uchwytów.
2. Na belki bagażnika wskazane jest założyć podkładki z gąbki, które zabezpieczą deskę przed przesuwaniem i uszkodzeniem.
3. Deskę lub kajak lepiej umocować na brzegu bagażnika – ułatwi to ich wkładanie i zdejmowanie oraz zostawi miejsce na maszt.
4. Przed przywiązaniem sprzętu należy sprawdzić, czy jego koniec nie uszkodzi otwartej klapy bagażnika lub szyby.
5. Metalową klamrę lepiej zabezpieczyć gumową osłoną.
6. Uchwyty na maszt powinno się przymocować w jednakowej odległości wzdłuż osi auta.
7. Taśmy mocujące należy mocno dociągnąć, a ich końce owinąć, by nie hałasowały w czasie jazdy.
8. Po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów warto sprawdzić umocowanie sprzętu.

.
Z przewożeniem roweru jest łatwiej

Większość spośród powyższych rad z powodzeniem mogą stosować także osoby przewożące rowery. Ten rodzaj sprzętu można jednak przewozić także w bagażnikach mocowanych z tyłu pojazdu. Zaletą tego rozwiązania jest to, że rowery łatwiej umocować na tej wysokości niż na dachu. Kierowca, który przewozi rowery z tyłu auta, nie musi także obawiać się wjazdu do garażu czy parkingu podziemnego, do którego samochód z bagażnikiem na dachu mógłby się nie zmieścić. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy bagażnik z rowerami zasłania tablicę rejestracyjną, konieczne jest umieszczenie dodatkowej tablicy na samym bagażniku. Można ją wyrobić w odpowiednim urzędzie zajmującym się rejestracją pojazdów.

autor: Szkoła Jazdy Renault zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: