SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jak bezpiecznie przewozić rower samochodem

Jak bezpiecznie przewozić rower samochodem

19.05.2013, godz. 02:55
przewóz roweru
foto:

Zanim zdecydujemy się zabrać ze sobą rower w podróż, rozważmy wszystkie za i przeciw. Może lepiej wypożyczyć jednoślady na miejscu? Sprawdźmy też, czy tam, dokąd jedziemy, na pewno jest możliwość przyjemnego i bezpiecznego poruszania się na rowerze.

Jeśli jedziemy na urlop samochodem, sposób transportu będzie zależał od tego, jakie mamy auto. Gdy wystarczająco duże, możemy umieścić rowery w środku. Nigdy jednak nie woźmy ich "luzem". Poobijają się, a w razie stłuczki, mogą zrobić nam krzywdę. Stosujmy uchwyty, którymi przyczepia się jednoślady.

Popularniejsze są bagażniki dachowe (ok. 300 zł). Muszą mieć dobre zabezpieczenia - belki poprzeczne, np. aluminiowe, z szyną. Trzeba dobrze rozłożyć ciężar. Wadą tego rozwiązania jest utrudnienie jazdy - zwiększony opór powietrza zmniejsza prędkość, a do tego auto więcej pali. Innym rozwiązaniem jest bagażnik mocowany do tylnej klapy auta (na hak - ok. 300 zł). Można go wygodnie odczepić, ale utrudnia parkowanie, może ograniczać widoczność i zasłaniać tylne światła.

>>> Jak bezpieczne przewozić bagaż samochodem <<<

Gdy podróżujemy transportem publicznym, musimy wcześniej zorientować się, jakie mamy możliwości przewozu. W pociągu można kupić specjalny bilet i skorzystać z właściwego wagonu lub zaryzykować i po prostu nadać pojazd na bagaż. W pekaesach wszystko zależy od dobrej woli kierowcy - nie wszystkim podoba się wsiadanie z rowerem do środka. Jeśli znajdzie się miejsce, umieszczamy jednoślad w luku. W samolocie sytuacja zależy od linii lotniczych, zazwyczaj jednak musimy się liczyć z opłatą za nadbagaż.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: