SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jak dobrać wycieraczki szyb do auta

Jak dobrać wycieraczki szyb do auta

08.11.2013, godz. 11:25
wycieraczki BOSCH
foto: BOSCH

Obfite opady deszczu czy śniegu oraz niesprawne wycieraczki, pozostawiające smugi i zabrudzenia, w okresie jesienno-zimowym znacząco wpływają na nieprawidłową ocenę sytuacji na drodze. Zużyte wycieraczki należy dla bezpieczeństwa naszego oraz innych, wymienić obowiązkowo na nowe. Jak idealnie dopasować pióra do naszego samochodu?

Wycieraczki odpowiadają za oczyszczenie szyby czołowej i tylnej w każdym samochodzie. Kiedy na szybach pozostają smugi podczas pracy wycieraczek, a zabrudzenia nie są usuwane, jest to sygnał, że pióra są zużyte i trzeba je wymienić. Sprawne wycieraczki płynnie i bezgłośnie poruszają się po powierzchni oszklonej. Jeśli zaś pojawia się charakterystyczne skrzypienie lub piszczenie oraz nierównomierne przeskakiwanie wycieraczek po szybie, to sygnał do wymiany na nowe.

Dopasowanie piór do auta

Przed zakupem nowych wycieraczek warto wiedzieć, jaki rozmiar mają wycieraczki aktualnie zamontowane w pojeździe oraz jaki jest rodzaj uchwytu. – Dane te pozwolą zastąpić zużyte wycieraczki takimi, które nie tylko rekomenduje producent samochodu, ale które będą idealnie dopasowane do wielkości szyby oraz uchwytu montażowego. Warto także pamiętać, że nowe wycieraczki powinny idealnie przylegać do szyby. Dobry docisk zagwarantuje bowiem doskonałe oczyszczanie jej powierzchni z wody oraz drobinek kurzu. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że idealnie dobrane wycieraczki nie absorbują uwagi kierowcy, są one bezgłośne i płynnie poruszają się po szybie – wyjaśnia Grzegorz Wroński, ekspert z firmy NordGlass.

Przeczytaj też: Stan szyb w samochodzie wpływa na bezpieczeństwo jazdy

Łatwa samodzielna wymiana

Wymiany wycieraczek każdy kierowca może dokonać we własnym zakresie. Jeśli zna rozmiar oraz model wycieraczki bez problemu kupi identyczne i zamieni je na nowe. Kiedy jednak nie jesteśmy pewni, co do długości piór oraz uchwytu ramion wycieraczek w naszym aucie - warto skorzystać z fachowej pomocy. Jesień i zima to dobry moment na skontrolowanie stanu wycieraczek. Najbliższe miesiące to okres, kiedy będą one mocne eksploatowane i warto, aby były w pełni sprawne.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: