SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jak dobrze przygotować się do wakacyjnej podróży autem? Sprawdź co jest ważne

Jak dobrze przygotować się do wakacyjnej podróży autem? Sprawdź co jest ważne

18.07.2015, godz. 02:50
samochodem na wakacje
Wyjazd autem na wczasy foto: Bridgestone

Z badań wynika, że w tym roku prawie 40% Europejczyków przygotowuje się, lub już wyruszyło w letnią podróż samochodem. Wyjazd na wakacje powinien być wyjątkowy, ale warunkiem tej wyczekiwanej przez cały rok przyjemności jest oczywiście bezpieczeństwo. Jak dotrzeć do wyznaczonego celu spokojnie i bezpiecznie? Oto kilka porad przygotowanych przez firmę Bridgestone.

Według najnowszych badań Stena Line, samochód jako środek transportu cieszy się największą popularnością wśród Francuzów (66%), następnie Polaków (60%) i Niemców (58%). Głównym powodem, dla którego respondenci często wybierają samochód jest fakt, że — jak zauważa 75% ankietowanych — daje im on większą swobodę i elastyczność. Przy organizacji wyjazdu najpierw planowana jest trasa (64% Europejczyków sprawdza drogę przed wyjazdem), a na drugim miejscu bezpieczne dojechanie do celu (62% respondentów sprawdza stan techniczny samochodu).
.

Sprawność samochodu to podstawa wakacji


Znajdź czas na rzut oka pod maskę

Przed wyjazdem zaleca się zajrzeć pod maskę, aby sprawdzić poziom oleju, płynu w chłodnicy oraz płynu do spryskiwaczy. Przy zimnym silniku poziom oleju i płynu w chłodnicy powinien znajdować się między znakami odpowiadającymi jego minimalnej i maksymalnej ilości w układzie. Latem do płynu do spryskiwaczy należy dodawać specjalny środek usuwający owady z przedniej szyby. Aby zapewnić sobie dobrą widoczność, warto także sprawdzić pióra wycieraczek: jeżeli zostawiają smugi lub nie mają właściwego kontaktu z szybą, należy je wymienić.

Sprawdź działanie oświetlenia

Sprawdziłeś już czy kierunkowskazy, światła hamowania i reflektory są sprawne? Odpowiednią kontrolę można przeprowadzić, korzystając z pomocy drugiej osoby, która obserwuje samochód z zewnątrz, podczas gdy kierowca włącza kolejno poszczególne światła. Jest to szczególnie ważne, gdy podróżujemy do takich krajów jak: Włochy, Szwecja czy Szwajcaria, gdzie obowiązuje używanie świateł do jazdy dziennej. Za niesprawne oświetlenie można tam dostać mandat.

Przyczepność opon na drodze

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od opon, właściwie dostosowanych do pory roku. Używanie opon zimowych latem może wydłużyć drogę hamowania nawet o 30%. Znaczenie w zamontowanych na felgach oponach ma też stan bieżnika. Minimalna wymagana przepisami głębokość bieżnika to 1,6 mm. Najlepiej sprawdzić tę wartość przy użyciu specjalnego miernika lub wbudowanego w oponę wskaźnika zużycia bieżnika. Oponę trzeba wymienić, kiedy powierzchnia bieżnika zrównała się z markerami jego zużycia umieszczonymi w poprzek kierunku obrotu koła. Inna prosta diagnoza - włóż 5 zł do bieżnika; jeżeli widać srebrną otoczkę, czas zmienić oponę. Warto także sprawdzić, czy opona nie ma pęknięć, nacięć ani innych drobnych uszkodzeń. Duże obciążenie w czasie podróży wakacyjnych w połączeniu z upałem i zbyt niskim ciśnieniem w ogumieniu może skończyć się nagłym pęknięciem opony

Odpowiednie ciśnienie w ogumieniu

Zbyt niskie ciśnienie nie tylko zmniejsza skuteczność hamowania i bezpieczeństwo manewrów, ale powoduje także wyższe spalanie oraz szybsze zużywanie się opon. Ciśnienie należy sprawdzać na zimnych oponach, ponieważ gorące powietrze rozszerza się, co może powodować nieprawidłowy pomiar. Informacje dotyczące zalecanych wartości ciśnienia można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu, na wewnętrznej stronie słupków drzwi lub pod klapką wlewu paliwa. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli auto jest w pełni obciążone, ciśnienie w oponach należy zwiększyć.
.

Przygotuj auto na niespodziewane sytuacje

Wyposażenie bezpieczeństwa auta składa się w wielu krajach Europy z trójkąta ostrzegawczego, kamizelek odblaskowych oraz apteczki pierwszej pomocy. Apteczka nie jest w Polsce obowiązkowa, ale warto ją mieć i przed wyjazdem sprawdzić jej datę ważności. Warto także policzyć dostępne kamizelki odblaskowe. W wielu krajach wymaganych jest ich tyle, ile osób podróżujących danym autem. Obowiązkowe mogą być także inne elementy wyposażenia. Ich brak to ryzyko kolejnego mandatu!

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: