SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jak dobrze zaplanować wyjazd na wakacje

Jak dobrze zaplanować wyjazd na wakacje

27.06.2013, godz. 11:55
wakacyjny wyjazd
foto: Super Express

Wybierając się w dłuższą drogę, nie róbmy tego bez zastanowienia. Przygotujmy się do tej podróży i wybierzmy najlepszy wariant trasy. I nie ufajmy do końca nawigacji satelitarnej - ostrzega asp. Robert Opas (36 l.) z Komendy Stołecznej Policji.

Przede wszystkim ustalmy wcześniej dokładną trasę od samego domu do punktu docelowego - mówi asp. Opas. - Postarajmy się sprawdzić, gdzie czekają nas utrudnienia, remonty czy zwężenia dróg. Często warto nawet nadłożyć kilkadziesiąt kilometrów i zamiast lokalnymi drogami pojechać trasą szybkiego ruchu.

Najlepiej podróżować nocą. Ruch zawsze jest mniejszy, nie będzie męczyło nas słońce.

- Warto pamiętać, że w czasie wakacji ruch w miastach maleje, ale na trasach wzrasta - przypomina policjant. - Droga, którą płynnie pokonywaliśmy np. w marcu, w sierpniu może korkować się nawet co kilka kilometrów.

>>> WIELKA MAPA utrudnień drogowych: sprawdź gdzie trafisz na remonty jadąc na wakacje <<<

Jeśli mamy być gdzieś na konkretną godzinę, a komputerowa mapa lub nawigacja pokazuje nam, że trasa zajmie 6 godzin, powinniśmy przygotować się, że będziemy jechać 8, przyjmuje się, że bezpieczny zapas czasu to 25 procent. - Nie polegajmy wyłącznie na nawigacjach. Zawsze należy mieć przy sobie zwykłą mapę na wszelki wypadek - twierdzi asp. Opas.

Jeśli podróżujemy z dziećmi, to oczywiście zawsze przewozimy je w atestowanych fotelikach. Nie zapominajmy też o zwierzakach. Pies powinien podróżować w kojcu samochodowym. Jazda bez niego jest, po pierwsze, bardzo niebezpieczna, a po drugie, niezgodna z prawem. Grozi za to mandat w wysokości do 200 zł.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: