SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jak działa alkomat, dlaczego warto mieć takie urządzenie, czym kierować się przy zakupie alkomatu - WIDEO

Jak działa alkomat, dlaczego warto mieć takie urządzenie, czym kierować się przy zakupie alkomatu - WIDEO

08.01.2014, godz. 16:00
alkomat
foto:

Ilość dostępnych na rynku urządzeń mierzących zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, jest bardzo duża. Działają one w różny sposób, a ich przedział cenowy w zależności od marki i jakości jest ogromny. Jak funkcjonują takie urządzenia? Dlaczego wymagają kalibracji i należy je serwisować? Czy warto wyposażyć się w osobisty alkomat?

Urządzenia do użytku osobistego badające trzeźwość, zwiększają świadomość w jakim jest się stanie w aktualnym momencie, po spożyciu alkoholu. Wybierając alkomaty warto zwrócić uwagę, czy jest to wystarczająco dobry sprzęt. Miarodajne, markowe produkty nie należą do tanich, ale to właśnie takim powinno się ufać najbardziej. Niestety pomiary generowane z tanich, kieszonkowych urządzeń za kilkanaście/kilkadziesiąt złotych, wypada traktować jako poglądowe, a do prezentowanych wskazań podchodzić z dystansem.

Rodzaje alkomatów

Przeznaczone do użytku osobistego alkomaty dzieli się na dwie grupy (biorąc pod uwagę zasadę działania). Sensor wykrywający alkohol w wydychanym powietrzu może być półprzewodnikowy (elektroniczny), lub elektrochemiczny.

Sprawdź: Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w innych krajach Europy - TABELA PAŃSTW

Pierwszy typ urządzenia posiada sensor w postaci elektrody, na której utlenia się alkohol z wdmuchanego powietrza i tym samym powoduje zwiększenie przewodności półprzewodnika - proporcjonalnie do ilości alkoholu, jaki wszedł w reakcję. Alkomaty oparte o sensor półprzewodnikowy to najbardziej popularne urządzenia, ze względu na ich niewielką cenę. Cechują się one mniejszą selektywnością na alkohol i są bardziej wrażliwe na obecność innych substancji chemicznych. Wykrywają one m.in. dym papierosowy, dlatego po paleniu nikotyny, trzeba odczekać 20-30 min, aby wynik był miarodajny.

Drugi typ alkomatów z czujnikami elektrochemicznymi, to maszyny wyższej klasy (tego typu czujniki stosowane są w profesjonalnych alkomatach policyjnych). Charakteryzują się one bardzo dobrą selektywnością, co oznacza, że inne substancje chemiczne poza alkoholem nie mają wpływu na odczyt alkomatu. W alkomatach elektrochemicznych pomiar stężenia alkoholu polega na utlenianiu etanolu przez związki chemiczne na kontrolowanym potencjale elektrody. Utleniony alkohol przekształca się w kwas octowy, co powoduje uwolnienie elektronów i powstanie prądu elektrycznego. Wielkość prądu jest proporcjonalna do stężenia alkoholu zawartego w wydychanym powietrzu.

Kalibrowanie sprzętu

Prawidłowe pomiary alkomatu będą zależne od tego, czy zostanie on użyty według zasad użytkowania określonych w instrukcji obsługi. Poza tym, wszystkie alkomaty, aby mogły spełniać swoje zadanie, wymagają regularnego serwisowania i kalibrowania w określonych odstępach czasu. Taka kalibracja polega na nauce sensora, jak prawidłowo i z minimalnym błędem odczytywać wartość pobranej próbki powietrza. Nawet urządzenia wykorzystywane przez służby porządkowe podlegają kalibracji i wzorcowaniu.

Jaki alkomat wybrać

W przypadku urządzeń pomiarowych stężenie alkoholu w wydawanym powietrzu, sprawdza się zasada - im więcej wydamy pieniędzy na zakup, tym większe prawdopodobieństwo, że wskazania będą dokładniejsze.

Wszystko jednak zależy od tego, do jakich celów będzie używany alkomat. Jeśli w warunkach domowych, można się przyjrzeć tańszym produktom za kilkaset złotych, z sensorem półprzewodnikowym. Taki alkomat trzeba kalibrować co 200-250 pomiarów, lub raz na sześć miesięcy. W tym typie urządzenia wystarczy jeden oryginalny ustnik wielorazowego użytku. Mało istotne jest wyposażenie alkotestu w wyświetlacz ze wskazaniami tysięcznych promili, ponieważ wskazania setnych w alkomacie są wystarczające. Wystrzegać za to się trzeba sprzętu prezentującego na wyświetlaczu tylko dziesiętnych (oznacza to słabe rozwiązania konstrukcyjne).

Przeczytaj: Metabolizmu alkoholu nie da się przyspieszyć! Pomyśl zanim wsiądziesz za kierownicę

W przypadku zakupu urządzenia do firmy, gdzie kontrolowana jest jednorazowo większa liczba osób, lepiej wydać znacznie wyższą kwotę, przekraczającą łatwo 1000 zł. Alkomat z sensorem elektrochemicznym odznaczają się wysoką selektywnością, dlatego wypalony przed badaniem papieros nie wpłynie na wynik badania, a urządzenie po wykonaniu próby zwykle od razu jest gotowe na kolejne. Poza tym profesjonalne alkomaty wymagają kalibrowania dopiero po 500 pomiarach lub po 12 miesiącach bez względu na stan licznika. Oznacza to, że koszt eksploatacji generowany przez alkomat z sensorem elektrochemicznym w ciągu roku będzie niższy, niż koszt wygenerowany przez alkomat z sensorem półprzewodnikowym.

Gdzie kupić alkomat

Przed wyborem sprzętu kontrolującego trzeźwość, warto zapoznać się rankingami i testami alkomatów. Trzeba uważać na tanie, chińskie podróbki, które wyglądem zewnętrznym niczym nie różnią się od oryginalnych produktów. Najlepiej dokonywać zakupów w sklepach specjalizujących się w tej branży oraz posiadających własne zaplecze serwisowe. Warto wybierać produkty z gwarancją.

WIDEO - Test alkomatów, czyli jak być pewnym o swojej trzeźwości

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: