SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jak grzeszymy za kierownicą? Dzwonimy, jemy i pijemy na potęgę!

Jak grzeszymy za kierownicą? Dzwonimy, jemy i pijemy na potęgę!

15.01.2015, godz. 09:19
rozmowa przez telefon za kierownicą
foto: materiały prasowe

Kierowcy w aż 84% otwarcie przyznają, że wykonują w czasie jazdy czynności nie związane z prowadzeniem auta. Jakie czynniki rozpraszają najbardziej? Wykonywanie połączeń telefonicznych (73%), picie (42%) i jedzenie (37%) - tak wskazali ankietowani w badaniu LeasePlan MobilityMonitor.

W ankiecie online, przeprowadzonej przez TNS na zlecenie LeasePlan, udział wzięło ponad 3 tysiące kierowców flotowych z 20 krajów. Jednym z badanych aspektów było korzystanie z urządzeń mobilnych w czasie jazdy. Z ogólnego zestawienia wynika, że 7 na 10 kierowców korzysta podczas prowadzenia z telefonów (73%) a jedna piąta badanych (22%) wysyła wiadomości tekstowe lub sprawdza portale społecznościowe w czasie jazdy. Kobiety robią to częściej niż mężczyźni (23% wobec 19%).

Przeczytaj: Samochód jak salon kosmetyczny! Ponad połowa kobiet maluje się za kierownicą

Okazuje się, że w rankingu niebezpiecznych zachowań za kierownicą przodują kierowcy z Europy Zachodniej, a dokładniej z Francji, Luksemburga i Holandii. To oni wysyłają wiadomości testowe i korzystają z mediów społecznościowych w czasie jazdy znacznie częściej niż kierowcy z innych krajów. Kierowcy z USA wykazują się w tej kwestii szczególną ostrożnością. Co ciekawe w Polsce zaledwie 1% badanych kierowców przyznało się do sprawdzania profili na portalach społecznościowych w czasie jazdy, co plasuje nas na przedostatnim miejscu zestawiania spośród dwudziestu krajów. W porównaniu do 25% Holendrów to bardzo mało.

Oprócz telefonów w samochodach sięgamy również po jedzenie (37%) i picie (42%), a co 10 badanych przyznaje się również do palenia podczas jazdy. Nakładanie makijażu czy golenie to na szczęście rzadkość.

Najczęstsze grzechy kierowców:

Czynność Udział procentowy
Telefony 73%
Picie 42%
Jedzenie 37%
Wysyłanie wiadomości 20%
Palenie papierosów 10%
Sprawdzanie portali społecznościowych 9%
Czytanie
6%
Nakładanie makijażu 2%
Golenie 1%
Inne 3%
Żadne z powyższych 16%

.
Źródło: LeasePlan MobilityMonitor

autor: materiały prasowe zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: