SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jak jeździć motocyklem i nie zrobić sobie krzywdy? Oto kilka rad eksperta

Jak jeździć motocyklem i nie zrobić sobie krzywdy? Oto kilka rad eksperta

27.08.2015, godz. 12:48
jazda na motocyklu
Jazda na motocyklu foto: Bridgestone

Czy można bezstresowo pokonywać kilometry tras jednośladem? Jak korzystać w pełni z radości jazdy motocyklem? Instruktor Jacek Molik, prowadzący zajęcia dla kierowców podczas cyklu imprez Speed-Day, wraz z firmą Bridgestone zwraca uwagę na ważne aspekty mające wpływ na bezpieczeństwo.

.
Sprawny motocykl

- Podstawą bezpiecznej jazdy motocyklem jest idealny stan techniczny i odpowiedzialne zachowanie kierowcy - mówi Jacek Molik. - Przed ruszeniem nawet w najkrótszą trasę zawsze należy sprawdzić ciśnienie w oponach. Wąska powierzchnia styku opony jest jedynym punktem łączącym motocykl z drogą. Przenosi ona wszystkie siły działające podczas jazdy: przyspieszenie, hamowanie i siły odśrodkowe. Jadąc na nieprawidłowym ciśnieniu w oponie motocykl będzie źle się prowadził i nie jest to wina maszyny ani opony, tylko niedopatrzenie użytkownika – zaznacza ekspert.

Przeczytaj także: Jak przygotować motocykl do sezonu

.
Swoboda jazdy

- Jazda powinna być swobodna. Doświadczenie pokazuje, że motocykliści często niepotrzebnie się denerwują, tym samym doprowadzając do sytuacji, w których popełniają błędy, a wtedy łatwo o wypadek. Dlatego aby cieszyć się jazdą, należy być ostrożnym i spokojnym - mówi ekspert. - Należy zawsze prowadzić w taki sposób, żeby wrócić do swoich bliskich! Droga to nie tor wyścigowy i należy o tym pamiętać zarówno przy wyborze stylu jazdy. Właścicielom motocykli sportowych chciałbym przypomnieć, że opony wyścigowe nie nadają się na drogi, ponieważ niemożliwe jest utrzymanie dla nich optymalnego zakresu temperatur na szosie, dlatego jazda na takich oponach może być niebezpieczna - dodaje Molik.

Sprawdź też: Specjalna odzież na motocykl zawsze się przyda

.
Obserwacja i rozsądek

Ekspert i szkoleniowiec apeluje szczególnie do kierowców o rozsądek za kierownicą. Nie warto poddawać się emocjom, zawsze trzeba przewidywać, co może się stać na drodze oraz obserwować otoczenie. - Wspomnę o jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas jazdy motocyklem. Często popełniają go uczestnicy prowadzonych przeze mnie kursów – patrzą tylko metr przed siebie. Natomiast kierowca musi zawsze patrzeć tam gdzie chce dojechać albo skręcić. Podczas jazdy należy być przewidującym i przygotowanym na wszelkie sytuacje, które mogą się zdarzyć na drodze - podkreśla Jack Molik.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: