SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jak oszczędzać na eksploatacji samochodu

Jak oszczędzać na eksploatacji samochodu

12.11.2012, godz. 00:30
Z nami oszczędź na samochodzie
foto:

Każdy kierowca wie, jak kosztowne jest utrzymanie samochodu. Wydatki na serwis, naprawy, a przede wszystkim na paliwo stanowią obciążenie domowego budżetu. Ale wystarczy stosować się do kilku rad, by zaoszczędzić na kosztach eksploatacji auta.

Zmniejsz prędkość

Wraz ze wzrostem prędkości rośnie zużycie paliwa. Żeby nie marnować benzyny, trzeba jeździć z optymalną prędkością, która mieści się w granicach 50-90 km/h. Gwałtowne przyspieszanie i ostre hamowanie albo nagłe manewry znacznie zwiększają zużycie paliwa. Samochód średniej klasy zużywa przeciętnie około 9 l/100 km. To samo auto przy agresywnej jeździe może spalić 12l/100 km. Jeśli jeździsz spokojnie, to silnik odwdzięczy ci się zużyciem 7 l/100 km.

Wrzuć wyższy bieg

Korzystanie z wyższych biegów jest bardziej ekonomiczne i może zmniejszyć zużycie paliwa (podróżowanie ze stałą prędkością na niskich biegach zwiększa zapotrzebowanie samochodu na paliwo). Dlatego wrzuć wyższy bieg najwcześniej jak to możliwe - już przy prędkości 50 km/h warto przełączyć auto na czwarty bieg, a nawet piąty.

Wyłączaj silnik na postoju

Jeśli stoisz w korku z włączonym silnikiem, zużywasz paliwo. Opłaca się wyłączyć silnik, gdy zatrzymujesz samochód na dłużej niż minutę. W nowoczesnym aucie wyłączenie silnika w trakcie postoju dłuższego niż 10 sekund już zaczyna przynosić oszczędności.

Kontroluj świece i filtry

Filtr powietrza, paliwa i filtr powietrza w klimatyzacji - jeśli chcesz oszczędzić na paliwie (nawet do 10 proc.) i nie mieć kłopotów z silnikiem, po przejechaniu 10-15 tys. km powinieneś wymienić albo chociaż przeczyścić. Świece i przewody wysokiego napięcia - po przejechaniu 15-20 tys. km mogą być zużyte lub zanieczyszczone i pora je wymienić. Czujnik tlenu - sygnalizuje, że niektóre parametry spalania, takie jak np. stosunek powietrza do paliwa w mieszance, są źle dobrane, przez co silnik gorzej pracuje.

Napompuj koła

Gdy ciśnienie w oponach jest zbyt niskie, samochód musi zużywać więcej paliwa. Właściwie napompowane koła pozwolą ci zaoszczędzić 3-5 proc. pieniędzy wydawanych na paliwo.

Mądrze korzystaj z klimatyzacji

Klimatyzacja kosztuje. Klimatyzator, w który wyposażony jest samochód, jest dodatkowym obciążeniem dla silnika i zwiększa zużycie paliwa. Często możesz zrezygnować z włączenia klimy - przy niższej temperaturze na zewnątrz albo jeździe z niewielką prędkością czy staniu w korku - wystarczy uchylić okno.

Zamontuj gaz

Cena litra gazu jest prawie dwa razy niższa niż benzyny. Aby oszczędzić, trzeba najpierw zainwestować, a montaż nowoczesnej instalacji to wydatek rzędu 2-3 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć koszty serwisowania instalacji i droższe przeglądy. Żeby zorientować się, czy montowanie instalacji się opłaci, trzeba zestawić wydatki związane z jazdą autem na benzynie i autem na gazie. Na pewno warto pomyśleć o gazie, jeśli często wyruszamy w dalekie trasy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: