SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jak porywisty wiatr wpływa na jazdę samochodem

Jak porywisty wiatr wpływa na jazdę samochodem

30.11.2015, godz. 23:05
ZMIAŻDŻYŁO MNIE DRZEWO; CUDEM PRZEŻYŁEM.
foto: Super Express

Uderzenie w samochód gałęzi, groźne rozproszenie uwagi, a nawet zepchnięcie samochodu z toru jazdy – to wszystko może spowodować wiatr. Radzimy, jak zachować się za kierownicą przy silnych podmuchach.

Silne wiatry mogą być bezpośrednią przyczyną wielu wypadków drogowych. Przede wszystkim należy pamiętać, żeby podczas takiej pogody nie zostawiać samochodu pod drzewem czy słupem energetycznym. Jeśli w dzień silnych, porywistych wiatrów planujemy podróż, to lepiej ją przełożyć do czasu poprawy warunków.

Jeżeli musimy wyruszyć, to dbajmy o to, żeby zarezerwować sobie na podróż znacznie więcej czasu niż zwykle, ponieważ w takich warunkach należy przemieszczać się na tyle wolno, żeby móc reagować adekwatnie do sytuacji na drodze. Im większa prędkość samochodu, tym dalej silny podmuch może przesunąć pojazd zanim odzyskamy nad nim kontrolę – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Przeczytaj: Webasto: Ogrzewanie postojowe w aucie - co to jest, jak działa

Podczas porywistych wiatrów należy mieć na uwadze ryzyko zmniejszenia przyczepności, które zwiększa się, gdy wykonujemy manewr skręcania lub hamujemy. Istnieje wówczas prawdopodobieństwo, że nasz samochód zostanie przesunięty z prawidłowego toru jazdy, co może doprowadzić do wypadku.

Porywiste wiatry są najbardziej odczuwalne na otwartych odcinkach dróg i mostach. Podczas silnych podmuchów, kierowca musi odpowiednio reagować, dostosowując ustawienie kół do kierunku wiatru, aby zrównoważyć jego siłę – podpowiadają trenerzy Szkoły Jazdy.

autor: Szkoła Jazdy Renault zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: