SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jak prawidłowo ustawić zagłówki siedzeń w samochodzie

Jak prawidłowo ustawić zagłówki siedzeń w samochodzie

26.11.2013, godz. 11:18
zagłówki siedzeń
foto:

Szacuje się, że 80 proc. kierowców prowadzi auta z nieprawidłowo ustawionymi zagłówkami. Odcinek szyjny jest wówczas szczególnie wrażliwy na urazy powstające przy gwałtownych zmianach przyspieszenia, które występują w przypadku kolizji lub wypadku samochodowego.

Zagłówki są bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa w aucie, jednak nie będą spełniały swojej funkcji, jeśli zarówno kierowcy, jak i pasażerowie nie będą dbali o ich prawidłowe ustawienie - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Nawet w wyniku gwałtownego hamowania czy podczas drobnej stłuczki następuje nagłe pochylenie głowy do przodu, a następnie jej silne zgięcie do tyłu. Kierunek ruchu głowy zależy od tego, czy mamy do czynienia z uderzeniem w tył, czy przód pojazdu. W obu przypadkach głowa przemieszcza się bezwładnie i może to doprowadzić do naciągnięcia lub naderwania więzadeł kręgów szyjnych, a nawet uszkodzenia kręgosłupa.

Przeczytaj: Koncentracja za kierownicą to podstawa

Jak prawidłowo ustawić zagłówki

Zagłówki powinny być ustawione na takiej wysokości, aby osoba siedząca na fotelu mogła środkiem głowy – potylicą dotknąć środka zagłówka. Zagłówek powinien też znajdować się maksymalnie blisko głowy – wyjaśniają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Udział w nawet drobnej stłuczce powinien być wystarczającym powodem, aby kierowca i pasażer zgłosili się na badania, które pozwolą zdiagnozować lub wykluczyć jakiekolwiek urazy odcinka szyjnego. Do wykonania takich badań powinny mobilizować nawet drobne dolegliwości odczuwane przy poruszaniu szyją.

autor: Szkoła Jazdy Renault zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: