SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jak przygotować motocykl do sezonu, co sprawdzić przed wyjazdem w trasę

Jak przygotować motocykl do sezonu, co sprawdzić przed wyjazdem w trasę

29.05.2015, godz. 16:37
Yamaha YZF-R1
foto: Yamaha

Rozpoczynając sezon motocyklowy, lepiej mieć pewność, że maszyna jest gotowa do drogi. Na czym polega wiosenny przegląd jednośladu? Oto kilka wskazówek, dzięki którym można uniknąć przykrych niespodzianek podczas wiosenno-letnich przejażdżek.

.
Sprawdzenie łańcucha

Przed nowym sezonem warto wyczyścić i naoliwić łańcuch. Upewnijmy się, że zębatki nie są zużyte i dobrze przylegają do siebie. Sprawdźmy także, czy łańcuch nie jest zbyt mocno napięty. Zawsze warto poprowadzić motocykl przez klika metrów, aby obejrzeć dokładnie łańcuch i skontrolować jego stan na całej długości (pod kątem sztywności lub osłabienia na każdym odcinku).

Zobacz: Nowe motocykle 125 ccm: PRZEGLĄD i CENY skuterów


Przyjrzenie się oponom

W miarę upływu czasu na oponach możemy zauważyć ślady zużycia i odnotować spadki ciśnienia. Dlatego zawsze, zanim wyruszymy w drogę, powinniśmy sprawdzić, czy bieżnik i ciśnienie są zgodne z rekomendacjami producenta. Skontrolujmy dokładnie opony pod kątem oznak widocznego zużycia, a jeśli koła naszego jednośladu mają szprychy, sprawdźmy napięcie każdej z nich.

Kontrola oleju

Jeśli od ostatniej przejażdżki minęło kilka miesięcy, to na początku sezonu warto wymienić olej silnikowy. Na pewno powinniśmy robić to regularnie, aby zapobiec niszczeniu części, dlatego nie odkładajmy tego na później. Warto sprawdzić dokładne zalecenia w dokumentacji pojazdu (liczbę kilometrów, po przejechaniu których należy wymienić olej).

Układ hamulcowy

Sprawdzenie stanu klocków hamulcowych to podstawa. Na początku nowego sezonu może być konieczne ich odpowietrzenie i wymiana płynu hamulcowego. Sprawny system hamulcowy jest niezmiernie istotny, dlatego zawsze przed wyruszeniem w drogę powinniśmy sprawdzić działanie zarówno przednich, jak i tylnych hamulców.

Przeczytaj: Na co zwrócić uwagę, co sprawdzić kupując 125-tkę


Sprawne części

Skontrolujmy także zużycie poszczególnych części, np.: świec zapłonowych, kabli i filtrów powietrza. Utrzymujmy je w czystości i w dobrym stanie, w razie potrzeby konserwujmy smarem. Zapewni to bezpieczeństwo, podniesie wydajność oraz wydłuży życie motocykla.

Działające światła

Wydaje się to oczywiste, ale łatwo przeoczyć stan świateł w motocyklu, szczególnie jeśli podróżujemy najczęściej w dzień lub ruszamy w trasę po dłuższej przerwie. W związku z tym koniecznie sprawdźmy wszystkie światła: przednie, tylne, hamowania oraz kierunkowskazy. To one są podstawowym warunkiem widoczności pojazdu na drodze.

Akumulator

Po zimie lub dłuższym przestoju akumulator może potrzebować dodatkowego ładowania. Specjaliści z firmy Exide podpowiadają, że można to przy pomocy prostownika. Pamiętajmy, że jeśli to możliwe, warto podłączyć akumulator do prostownika po każdym użyciu. Sprawdźmy także klemy oraz bieguny akumulatora – powinny być czyste, zabezpieczone i w dobrym stanie.

Sprawdź też: Specjalna odzież na motocykl zawsze się przyda


Kask i odzież

Zanim założymy kask i wyruszymy w drogę, poświęćmy chwilę na dokładny, samodzielny przegląd kasku i innych elementów ubioru motocyklowego: rękawiczek, ochraniaczy na plecy, zestawu pierwszej pomocy oraz pozostałych elementów wyposażenia. Przyjrzyjmy się dokładnie kaskowi w celu wykrycia jakichkolwiek pęknięć lub wad, sprawdźmy także okulary motocyklowe (czy nie mają zarysowań lub pęknięć). Jeśli zauważmy jakąkolwiek wadę, mającą wpływ na nasze bezpieczeństwo, wymieńmy kask i inne elementy wyposażenia na nowe.

Czysty motocykl

Na koniec umyjmy porządnie motocykl. Dzięki temu zaobserwujemy wszystko, co mogliśmy wcześniej przeoczyć, np. niewielki przeciek lub poluzowaną część.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Exide Technologies S.A. zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: