SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jak przygotować auto na wiosnę, co warto poddać diagnozie

Jak przygotować auto na wiosnę, co warto poddać diagnozie

14.03.2014, godz. 11:52
Przegląd samochodu
foto: Super Express

Piękna wiosenna pogoda sprzyja wiosennym podróżom. Nie wystarczy jednak umyć samochód, by pożegnać zimę na dobre. Podpowiadamy co zrobić, by odpowiednio przygotować pojazd do letniego sezonu, zwiększając tym samym komfort jazdy i swoje bezpieczeństwo.

Niska temperatura, śnieg, sól, wilgoć oraz jazda w trudnych warunkach drogowych – to wszystko wpłynąć mogło na stan naszego samochodu. Po zimie wypada odświeżyć auto i przygotować je do wiosennych podroży. Właściwie przygotowany do letniego sezonu sprawi, że ominą nas nieprzyjemne niespodzianki. Zwiększymy też bezpieczeństwo na drodze, a także zadbamy o poszczególne elementy samochodu, zdecydowanie przedłużając ich żywotność.

Dokładne mycie auta

Skrupulatne umycie samochodu to wstęp do naszych wiosennych prac. Najpierw należy dokładnie zmyć brud z karoserii, a po oczyszczeniu blach, odpowiednio je zakonserwować, by zapobiec korozji. To dobry moment także na to, by nawoskować karoserię i zadbać o ewentualne odsłonięte ubytki w lakierze. Choć zima nas w tym roku oszczędziła, nieraz przejeżdżaliśmy po drogach posypanych przez drogowców piaskiem lub solą. Po zimie mogą być one obecne w zakamarkach podwozia – to miejsce, któremu należy poświęcić szczególną uwagę podczas mycia samochodu po zimie.

Do zabiegów kosmetycznych, które uprzyjemnią naszą jazdę należeć będzie posprzątanie wnętrza samochodu, umycie szyb, kokpitu oraz impregnacja tapicerki przy pomocy odpowiednich środków kosmetycznych. Nie powinniśmy zapominać o gumowych uszczelkach w drzwiach – posmarowanie ich wazeliną techniczną lub jednym z dostępnych środków zapobiegnie ich wykruszeniu po zimie.

Przeczytaj też: Umyj samochód z SOLI i OSADU z nadejściem cieplejszych dni

Oględziny hamulców

Sól drogowa, brud, jak również niskie temperatury – wszystko to wpływa na poszczególne elementy układu hamowania. Wiosna to idealny moment, by zadbać o swoje bezpieczeństwo. W profesjonalnym serwisie należy sprawdzić działanie układu hamulcowego (w tym zmierzyć temperaturę wrzenia płynu hamulcowego) oraz systemu ESP/ABS. Mechanik może też sprawdzić stan amortyzatorów i układu zawieszenia – zimowe dziury wystawiły je na ryzyko poważnych uszkodzeń.

Sprawdzenie płynów

Płyny i oleje także mogły odczuć zimową pogodę. Jeśli nie stosujemy tych całorocznych, warto udać się do serwisu, by wymienić je na sezonowe, uzupełnić płyn w układzie chłodzenia, płyn hamulcowy, olej silnikowy oraz sprawdzić poziom oleju w układzie wspomagania. Gdy temperatura Również płyn do spryskiwaczy warto wymienić na letni – jest on nie tylko tańszy od zimowego, ale również lepiej sprawdza się przy wysokich temperaturach.

Wymiana opon

- Przy wyższych temperaturach zimowe opony szybciej się nagrzewają i tracą swoje właściwości. Użytkowanie takich opon w czasie wiosennej aury przyspiesza ich zużycie, obniża przyczepność, wydłuża drogę hamowania oraz zwiększa spalanie – mówi Szymon Krupa z Oponeo.pl. - Powinniśmy pamiętać, że opony zimowe są droższe w zakupie niż letnie – szkoda je więc eksploatować. Wymianę opon na letnie najlepiej zaplanować, gdy średnia temperatura dobowa utrzymuje się na poziomie minimum 7 stopni Celsjusza - dodaje.

Sprawdź: Dbaj o CIŚNIENIE OPON! Właściwy poziom ciśnienia w ogumieniu to podstawa

Właściwe ciśnienie w kołach

Upewnij się czy wszystkie koła – także zapasowe – są dobrze wyważone i napompowane. – Odpowiednie ciśnienie w oponie zmniejsza zużycie bieżnika oraz paliwa, jest to więc sprawa, o którą warto zadbać – wyjaśnia Szymon Krupa. - Zalecane wartości ciśnień znaleźć można w na słupku bocznym, po wewnętrznej stronie drzwi, na wlewie paliwa oraz instrukcji obsługi pojazdu.

Diagnoza oświetlenia

Samodzielnie możesz sprawdzić, czy sprawne są wszystkie żarówki. Zadbaj o lampy przednie: drogowe, mijania, postojowe, światła tylne, kierunkowskazy, światła stopu oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Podczas wymiany żarówek (samodzielnie lub w serwisie – wszystko zależy od dostępu do żarówki w konkretnym modelu auta) warto sprawdzić ustawienie świateł.

Dobry stan wycieraczek

Jeśli nieraz zdarzyło Ci się odśnieżać szyby przy pomocy wycieraczek, mogły one zostać uszkodzone, a co za tym idzie, nie będą one dokładnie zbierały wody. Pióra wycieraczek warto wymienić po zimowym sezonie, gdyż odpowiednia widoczność jest niezwykle ważna dla zachowania bezpieczeństwa na drodze.

Zobacz też: OZNACZENIA OPON - jak czytać, jakie są indeksy, jak rozpoznać rozmiar opony

Świeże powietrze w kabinie

Jesienią i zimą filtr kabinowy był szczególnie narażony jest na działanie wilgoci. Łatwo mógł się stać miejscem rozwoju grzybów i pleśni. Jego wymiana o tej porze roku usprawni działanie układu wentylacyjnego. Warto też przyjrzeć się klimatyzacji - prawidłowo działająca zarówno chłodzi jak i oczyszcza powietrze, poprawiając komfort jazdy i dbając o zdrowie pasażerów. Konieczne może być jej odgrzybienie.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: