SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jak radzić sobie z mroźną aurą? Na zamarznięte zamki i szyby najlepsza jest chemia

Jak radzić sobie z mroźną aurą? Na zamarznięte zamki i szyby najlepsza jest chemia

11.01.2017, godz. 23:24
zamarznięte zamki, mróz
zamarznięte zamki foto: SHUTTERSTOCK

Zmienna pogoda, z jaką spotykamy się w okresie zimowym, wywołuje wiele zjawisk, które bardzo utrudniają życie zmotoryzowanym. I wcale nie chodzi o to, co dzieje się w zimnych miesiącach na drogach, ale o przypadłości trapiące nasze własne auto.

Oblodzone lub zaparowane szyby, zamarznięte zamki, uszczelki przyklejone lodem do nadwozia wywołują niekiedy w nas samych przysłowiową czarną rozpacz. Tymczasem w stoiskach z chemią motoryzacyjną jest wiele środków, którymi można skutecznie przeciwstawić się skutkom kapryśnej zimowej aury.

Odmrażacze do szyb

Zamiast wytężać swe siły w celu zerwania lodowej powłoki z szyby, lepiej spryskać ją preparatem odmrażającym. Jego działanie widać już nawet po kilku sekundach. Potem bez trudu usuniemy resztki nierozpuszczonego lodu. W sumie będzie to trwało szybciej niż posługiwanie się samą tylko skrobaczką, którą można na dodatek porysować szybę.

Odmrażacze do zamków

Zamarznięty zamek drzwi to dość często spotykana zimą sytuacja. Próby rozruszania zamka kluczykiem uprzednio rozgrzanym płomieniem zapałki lub zapalniczki przy silnych mrozach są mało skuteczne. Znacznie szybciej z zamarzniętym bębenkiem zamka poradzi sobie rozmrażający płyn o dodatkowych penetrujących właściwościach.

Preparat do uszczelek

Otwarcie przymarzniętych do nadwozia drzwi wcale nie jest łatwym zadaniem. Użycie nadmiernej siły grozi zniszczeniem uszczelek drzwiowych. Chcąc uniknąć skutków podobnych sytuacji, uszczelki drzwi trzeba okresowo smarować. Dawniej do tego celu używano gliceryny. Dzisiaj mamy do dyspozycji smary i oleje silikonowe w aerozolu. Jeszcze lepsze są preparaty do uszczelek wykonane w formie sztyftu, ponieważ ich stosowanie zmniejsza do minimum ryzyko pobrudzenia elementów sąsiadujących z uszczelkami.

Preparaty przeciwko parowaniu szyb

Zaparowane od wewnątrz szyby bardzo ograniczają widoczność i sprawiają, że jazda staje się niebezpieczna. Wydajność układów ogrzewania i wentylacji może być za mała, aby skutecznie usuwać mgiełkę zasnuwającą szyby. Pomocny może okazać się specjalny środek zapobiegający osiadaniu pary na powierzchni szyby. Jego działanie nie jest wieczne i zwykle wystarcza na kilka dni. Potem trzeba go ponownie zastosować. W sprzedaży znajdują się preparaty w aerozolu lub tzw. atomizery.

Preparaty smarujące i izolujące

Niemal każdy środek przeznaczony do samochodu wymaga przed zastosowaniem pewnych czynności wstępnych. Głównie polegają one na takim przygotowaniu powierzchni, aby preparat miał ułatwione działanie. I tak na przykład przed nałożeniem preparatu zapobiegającego przymarzaniu do nadwozia uszczelek, trzeba ich powierzchnie dokładnie oczyścić i osuszyć. I jeszcze jedno. Przy stosowaniu w samochodzie różnego rodzaju kosmetyków trzeba bardzo dokładnie przestrzegać uwag producenta zawartych na opakowaniu. Zlekceważenie ich może tylko pogłębić nasze kłopoty.

autor: SuperAuto24.pl zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: