SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jak radzić sobie z upałem w aucie? Jakie gadżety warto mieć w samochodzie?

Jak radzić sobie z upałem w aucie? Jakie gadżety warto mieć w samochodzie?

06.08.2017, godz. 09:31
Upał w samochodzie
Upał w samochodzie foto: SHUTTERSTOCK

W sezonie letnim, kiedy temperatura na zewnątrz oscyluje w okolicy 30 stopni Celsjusza, długa podróż samochodem może być męcząca. Jak radzić sobie z ciepłem w aucie podczas upalnego lata? Jakie gadżety w podróży mogą okazać się przydatne?

Jazda w upale nie tylko obniża koncentrację kierowcy, lecz także wpływa negatywnie na zdrowie jego pasażerów. Szczególnie kiedy podróżujemy z dziećmi, które źle znoszą wysokie temperatury.

Klimatyzacja

Większość współczesnych samochodów jest wyposażonych w klimatyzację. To bardzo przydatne urządzenie ułatwiające letnie podróże, choć nie jest to jedyny sposób na walkę z temperaturą we wnętrzu.

Przeczytaj też: Upał spowalnia reakcję kierowcy aż o 22 procent!

Jeśli mamy klimatyzację manualną, ustawmy ją na pierwszy bieg. W ten sposób urządzenie będzie pracowało najbardziej efektywnie, ale również bezpiecznie dla dróg oddechowych pasażerów. Klimatyzację automatyczną warto ustawić na temperaturę maksymalnie o 8 stopni Celsjusza niższą niż ta na zewnątrz. Urządzenie całkowicie wyręcza kierowcę i utrzymuje temperaturę w żądanym zakresie.

Gdy nie ma klimatyzacji

Przed rozpoczęciem podróży należy otworzyć wszystkie drzwi i przewietrzyć auto. Samochód wystawiony na działanie promieni słonecznych bardzo szybko się nagrzewa. Temperatura w jego wnętrzu może w 15 min wzrosnąć dwukrotnie w porównaniu do tej w otoczeniu. W słoneczne dni temperatura w kabinie pasażerskiej może więc przekroczyć 60 stopni Celsjusza. Dlatego też w miarę możliwości warto parkować samochód w zacienionym miejscu np. pod drzewem. Podczas jazdy warto uchylić okna i mieć uruchomiony nawiew w celu cyrkulacji powierza w kabinie.
.

Gadżety przydatne w podróży

Jeśli chcemy uniknąć nadmiernego nagrzewania się wnętrza, warto zaopatrzyć się w specjalną matę przeciwsłoneczną. Matę zakłada się na szybę czołową, dzięki czemu mniej promieni trafia do wnętrza, a więc nie nagrzeje się ono zbyt mocno.

Na tylnych bocznych szybach można też zamontować roletę przyciemniającą. To przydatny i niedrogi w zakupie gadżet, który podczas podróży zapewni większy komfort siedzącym na tylnej kanapie pasażerom. O ile pasażerowie mogą się schować przed oślepiającym słońcem za roletą.

Sprawdź: Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać do jazdy samochodem

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV wpływają nie większy komfort prowadzenia auta. Okulary pomogą uniknąć bólu i zmęczenia oczu oraz zapobiegną oślepieniu promieniami słonecznymi w czasie jazdy.

W przypadku długich podróży wakacyjnych w pełnym słońcu, niezbędna może być lodówka turystyczna zasilana z gniazda zapalniczki. Dzięki niej zapewnimy sobie i pasażerom schłodzone napoje oraz jedzenie. Zrobione w domu przekąski będą świeże i bezpieczne podczas wielogodzinnej jazdy.

Aby polepszyć komfort w słoneczne dni, dobrze zaopatrzyć się w kilka przydatnych gadżetów oraz zastosować się do praktycznych wskazówek. Dzięki nim podróż w pełnym słońcu będzie znacznie przyjemniejsza.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: