SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jak zabezpieczyć samochód przed solą i wilgocią przed nadejściem zimy

Jak zabezpieczyć samochód przed solą i wilgocią przed nadejściem zimy

05.11.2014, godz. 10:09
Zabezpiecz samochód przed solą i wilgocią
Piotr Jędrzejewski (43 l.), kierownik serwisu samochodowego, radzi zadbać o auto przed zimą foto: Super Express

Zima zbliża się nieubłaganie. Niebawem spadnie śnieg, drogi będą mokre i pełne pośniegowego błota. Wiadomo, że żaden samochód nie lubi wilgoci, niskich temperatur, zwłaszcza tych minusowych, i soli sypanej na śliskie drogi. Aby auto w jak najlepszym stanie przetrwało sezon zimowy, należy je do niego przygotować. I zabezpieczyć przed wilgocią i solą.

Zdaniem specjalistów przedzimową pielęgnację auta należy zacząć od porządnego mycia i jeszcze lepszego woskowania, które skutecznie chroni samochód przed matowieniem lakieru i niskimi temperaturami. Następnie trzeba zabezpieczyć uszczelki drzwiowe, klapy bagażnika.

- Wystarczy użyć silikonu w sprayu lub posmarować wazeliną techniczną - mówi Piotr Jędrzejewski (43 l.), ekspert samochodowy z Koszalina. - Gdy już to zostanie zrobione, należałoby sprawdzić elementy mechaniczne zakryte osłonami gumowymi i są to na przykład przeguby. Dzięki tej kontroli właściciel dowie się, czy osłona gumowa jest pęknięta i może przedostać się przez nią sól drogowa szkodliwa dla elementów metalowych auta. Lepiej to wiedzieć i lepiej wymienić osłonę, bo to najtańsze, co można zrobić. Lepiej nie czekać na skutki działania soli - dodaje.

Przeczytaj też: Tak sól zżera auta! Jak wyczyścić samochód z soli?

Kiedy już zabezpieczymy auto przed solą, która jest prawdziwą zmorą samochodów, z czystym sumieniem możemy przejść do kontroli płynów.

- Przed zimą bezwzględnie trzeba sprawdzić w samochodzie płyny eksploatacyjne, czyli płyn chłodniczy i hamulcowy - mówi Piotr Jędrzejewski. Ekspert przestrzega jednak - musi to zrobić fachowiec, mechanik samochodowy, który sprawdzi, czy płyny mają odpowiednią temperaturę zamarzania - w przypadku płynu do chłodnicy - oraz temperaturę wrzenia - w przypadku płynu hamulcowego.

- Działając samemu, nie jesteśmy w stanie dobrze ocenić stanu i jakości płynów. A to może mieć kolosalne znaczenie w razie niebezpieczeństwa, które zimą napotkamy na drodze - twierdzi Piotr Jędrzejewski.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: