SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jak zaoszczędzić na paliwie w wakacje, jak jechać oszczędnie na wczasy

Jak zaoszczędzić na paliwie w wakacje, jak jechać oszczędnie na wczasy

03.07.2014, godz. 16:18
urlop, wakacje, wyjazd na wczasy,
foto: EAST NEWS

W trakcie długich letnich podróży warto przyłożyć się do oszczdniej jazdy, aby nie wydrenować sobie portfela. Najpierw skontrolujmy i ewentualnie wymieńmy elementy pojazdu, odgrywające kluczową rolę w planowaniu ekonomicznej i bezpiecznej jazdy, a w trasie stosujmy się do zasad Eco Drivingu.

Ekonomiczna podróż wakacyjna to wybór odpowiedniego stylu jazdy autem, który wpłynie na zmniejszenie zużycia paliwa i części samochodowych. Kierowca powinien jechać przewidująco, ze stałą prędkością, bez gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Samochód spala najwięcej paliwa, kiedy właśnie przyspiesza. Przy stałej prędkości lub zwalnianiu zużycie jest niewielkie. Eksperci od eko jazdy podkreślają, że w przypadku maksymalnych prędkości na autostradach, zyskuje się jedynie kilka minut przewagi nad pojazdem jadącym ze stałą, oscylującą w okolicach 100-120 km/h prędkością.

Przeczytytaj też: Tak zaoszczędzisz na paliwie: Wysokie ciśnienie w oponach i czysty filtr powietrza

Faktem jest, że koszty zużycia paliwa i klocków hamulcowych oraz ryzyko podejmowane w czasie szybkiej, energicznej jazdy są niewspółmiernie wysokie. Potwierdzeniem tego są m.in. testy ekonomicznej jazdy przeprowadzonego przez SAM S.A. na autostradzie A4 Katowice-Kraków, które pokazałuy, że podczas dynamicznej jazdy pojazd potrafił spalić nawet 47 procent więcej paliwa.

Aby zmniejszyć zużycie paliwa, wypada pamiętać też o tak oczywistych kwestiach jak zamykanie okien i odpowiednie korzystanie z wentylacji lub klimatyzacji. Otwarte okna, w przypadku szybkiej jazdy, zaburzają aerodynamikę samochodu i przyczyniają się do wzrostu zużycia paliwa. - Dobrze zaplanujmy i rozłóżmy także obciążenie samochodu. Planujmy krótkie postoje co dwie - trzy godziny, bo to element ważny dla samopoczucia kierowcy i bezpieczeństwa współpasażerów – mówi Bogumił Papierniok, ekspert motoryzacyjny sieci ProfiAuto.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: