SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Poznaj najczęstsze przyczyny awarii akumulatora zimą. Jak im zapobiec?

Poznaj najczęstsze przyczyny awarii akumulatora zimą. Jak im zapobiec?

07.12.2016, godz. 02:30
akumulator
Rozładowany akumulator foto: Johnson Controls

Większość kierowców nie zastanawia się w jakim stanie jest akumulator w ich samochodzie, dopóki nie pojawi się kłopot z rozruchem. Awarie dotyczące problemu braku prądu zdarzają się znacznie częściej w trakcie zimnych i deszczowych dni, a wszystko z powodu niższych temperatur. Jak więc zapobiec utracie mocy z baterii?

Johnson Controls we współpracy z partnerami przetestował ponad 67 000 pojazdów w Europie, w tym w Polsce. Według badań tego największego na świecie producenta akumulatorów, 26 proc. polskich kierowców posiada w samochodzie baterię o słabej kondycji, a 20 proc. z nich nadaje się do wymiany z powodu osłabiania działania pojazdu. Na osłabienie mocy akumulatora wpływają skrajne temperatury, nieregularne użytkowanie, krótkie trasy i wiek pojazdu.

Przeczytaj: Radzimy jak prawidłowo używać kabli rozruchowych

Adam Potępa, specjalista w zakresie akumulatorów Johnson Controls w Polsce przedstawia cztery główne przyczyny awarii akumulatora oraz sposoby na to, by im zapobiec.

.
1. Ekstremalne temperatury

Akumulator może tracić moc na skutek skrajnych temperatur. Niestety problem ten często kierowcy zauważają, dopiero gdy jest już za późno. Aby temu zapobiec, należy w miarę możliwości unikać parkowania samochodu na słońcu i przeprowadzać okresowe badania techniczne na stacjach kontroli pojazdów. Do ewentualnej wymiany niesprawnego akumulatora niezbędne są odpowiednie narzędzia i wiedza, ponieważ jest on połączony z innymi elementami instalacji elektrycznej samochodu.

Sprawdź: Jak uniknąć problemu odpalenia silnika diesla w mroźny poranek

Uszkodzenie obwodu elektrycznego między akumulatorem i komputerem pojazdu może skutkować utratą danych układu sterowania i systemów multimedialnych. W takiej sytuacji konieczne może okazać się ponowne zaprogramowanie radia lub innych podzespołów sterowanych ze strony komputera pokładowego.

.
2. Nieregularne użytkowanie

Wielu kierowców błędnie zakłada, że samochód nie pobiera prądu, gdy nie jest użytkowany. Niektóre układy, jak np. alarm, zamek, elektroniczny system identyfikacji kierowcy, system bezkluczykowy, czy nawigacja pobierają prąd nawet wtedy, kiedy kierowca nie korzysta z pojazdu, co prowadzi do rozładowywania akumulatora. Po kilku tygodniach przerwy w użytkowaniu samochodu możemy mieć więc problem z jego uruchomieniem, zwłaszcza gdy jest zimno albo mamy stary akumulator. Ewentualnym problemom z uruchomieniem pojazdu można zapobiec prowadząc samochód raz w tygodniu przez przynajmniej 15 minut.

.
3. Krótkie trasy

W samochodach użytkowanych na krótkich trasach niemożliwe jest pełne naładowanie akumulatora. W zimie należy dodatkowo liczyć się z intensywniejszym zużyciem energii, np. przez podgrzewane tylne szyby albo podgrzewane siedzenia. Warto zatem raz w miesiącu wybrać się w dłuższą trasę, aby akumulator mógł się naładować dzięki energii z alternatora.

.
4. Wiek pojazdu

Im starszy pojazd, tym słabsza moc akumulatora. Dzieje się tak na skutek korozji i zasiarczenia, które zaburzają prawidłowe ładowanie. Kierowcy powinni regularnie sprawdzać jego sprawność i stan naładowania.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: