SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jak zarejestrować "anglika" w Polsce: koszty, wymagane dokumenty, jakie przeróbki

Jak zarejestrować "anglika" w Polsce: koszty, wymagane dokumenty, jakie przeróbki

10.06.2015, godz. 10:11
dokumenty, dowód rejestracyjny
foto: zdjęcia własne

Znowelizowane w czerwcu 2015 roku przepisy, mają pozwalić na rejestrowanie w Polsce samochodów z kierownicą po prawej stronie. W każdym wydziale komunikacji urzędnik powinien wydać pozytywną decyzję, jeśli mamy zebrany komplet wymaganych opłat i dokumentów. Radzimy krok po kroku, jakie warunki trzeba spełnić, aby w naszym kraju zarejestrować "anglika".

Odpowiednie rozporządzenie dotyczące pojazdów z kierownicą po prawej stronie, sprowadzonych z terytorium państwa członkowskiego, określa jasne warunki. Aby zarejestrować taki samochód na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, musi być on konstrukcyjnie przystosowany do ruchu prawostronnego.

Auto z kierownicą po prawej stronie musi spełnić kilka warunków. Nie ma już konieczności tzw. "przekładki", czyli przełożenia układu kierowniczego na lewą stronę. Trzeba wymienić jedynie kilka części, które są niezgodne dla ruchu prawostronnego. Przede wszystkim chodzi tutaj o przednie lampy (łącznie z przeciwmgielnymi), wkłady lusterek oraz prędkościomierz. Zegary w Wielkiej Brytanii pokazują prędkość w milach, a według naszych zasad szybkość musi być liczona w kilometrach.

Przeczytaj: Zarejestrujesz już "anglika"! Nowe przepisy weszły w życie

Po tych zmianach należy udać się na stację diagnostyczną, aby uzyskać od diagnosty dopuszczenie pojazdu do ruchu. Jeśli przegląd samochodu się uda, z dokumentami potwierdzającymi pozytywne zakończenie badań oraz z wymienionymi dokumentami poniżej, wystarczy udać się już do właściwego Wydziału Komunikacji.

Procedura krok po kroku

1. W pierwszej kolejności należy wydrukować i wypełnić wniosek – formularz można pobrać w Urzędzie jaki i na stronie internetowej.

2. Potrzebne są oryginalne dokumenty – wymienione poniżej.

3. Po zebraniu wszystkich dokumentów udajemy się do właściwego dla miejsca zamieszkania Wydziału Komunikacji, uiszczamy wszelkie potrzebne opłaty (wymienione poniżej) i rejestrujemy pojazd. Należy pamiętać o zabraniu dokumentu tożsamości, a przy kilku współwłaścicielach, obecności wszystkich lub posiadaniu pełnomocnictw.

4. Po zarejestrowaniu pojazdu otrzymujemy tymczasowy dowód rejestracyjny, który należy wymienić na właściwy, w ciągu 30 dni od daty rejestracji pojazdu.

5. Wykupienie Ubezpieczenia Pojazdu w dniu rejestracji.

Wymagane dokumenty:

1. Wniosek właściciela pojazdu o rejestrację.
2. Dowód własności (np. umowa kupna sprzedaży, faktura zakupu, umowa zmiany właściciela, umowa darowizny, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o własności)
3. Świadectwo zgodności WE albo świadectwo zgodności wraz z oświadczeniem zawierającym dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu, dopuszczenie jednostkowe pojazdu, decyzja o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwo dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu.
4. Karta pojazdu (jeśli została wydana)
5. Dowód uiszczenia opłaty recyklingowej w wysokości 500 zł (zawierający określenie cech identyfikacyjnych pojazdu: numer VIN, nadwozia, podwozia) dokonanej przez wprowadzającego pojazd lub oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów - dotyczy pojazdów kategorii M1 lub N1 oraz motorowerów trójkołowych kategorii L2e.
6. Dowód odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej.
7. Dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju albo dokument potwierdzający brak tego obowiązku albo zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej (dotyczy: samochodu osobowego, pojazdu rodzaju "samochodowy inny", podrodzaju "czterokołowiec" - kategoria homologacyjna L7e lub podrodzaju "czterokołowiec lekki" - kategoria homologacyjna L6e).
8. Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (WYMAGANE)
9. Dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik
10. Tłumaczenia na język polski, dokumentów sporządzonych w języku obcym, dokonane przez tłumacza przysięgłego lub właściwego konsula.

Sprawdź też: Rejestracja nowego samochodu krok po korku

.
Właściciel pojazdu

1. W przypadku kiedy właścicielem pojazdu jest osoba fizyczna, wymagany jest dokument tożsamości - dowód osobisty lub inne dokument ze zdjęciem (do wglądu).

2. W przypadku kiedy właścicielem pojazdu jest osoba prawna, wymagany jest aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego.

Opłaty rejestracyjne

Poniżej przedstawiamy pełną tabelkę opłat, które są wymagane przy rejestracji pojazdu.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: