SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jak skasować punkty karne, ile kosztuje kurs, jaka ilość punktów jest redukowana

Jak skasować punkty karne, ile kosztuje kurs, jaka ilość punktów jest redukowana

03.07.2013, godz. 09:00
punkty karne, mandat karny, prawo jazdy
foto:

Powszechnie wiadomo, że punkty karne to jedna z najgorszych zmór kierowców. O ile mandat można opłacić natychmiast, o tyle punkty za wykroczenia nie ubywają tak szybko z konta. Na dodatek po wejściu w życie nowych przepisów, od 2013 roku redukcja liczby oczek nie jest taka łatwa jak dawniej. Ci którzy lubują się w szybszej jeździe, powinni zacząć więc ostrożniej obchodzić się z pedałem gazu.

Od 19 stycznia bieżącego roku zmieniły się zasady redukowania punktów karnych. Do tego momentu czynność ta wyglądała bardziej jak kupowanie zwolnień, niż rzeczywista poprawa bezpieczeństwa na drogach. Nowe przepisy podwyższają cenę kursu reedukacyjnego dla kierowców, którzy przekroczyli limit 24 punktów karnych, a samo szkolenie trwa zdecydowanie dłużej.

Do tej pory za kurs trzeba było zapłacić 300 zł, jednak nowe zasady sprawiają, że jego cena wzrasta do 500 zł. Co nam da takie szkolenie? Jego głównym celem jest omówienie przyczyn łamania przepisów ruchu drogowego, a szkolona osoba ma również uświadomić sobie zagrożenia wynikające z naruszania reguł panujących na drogach publicznych. Czas trwania szkolenia to teraz 28 godzin realizowane w ciągu 4 dni, co w porównaniu dotychczasowego jednego dnia jest znaczącą różnicą.

>>> Nowy taryfikator mandatów 2013 - tabela punktów karnych <<<

Ważną zmianą jest również sposób anulowania punktów - do tej pory można było zapisać się na kurs w dowolnym momencie i zlikwidować z konta 6 punktów za jednym razem. Przy obecnych przepisach dopiero po przekroczeniu 24 punktów karnych kierowca zostanie skierowany na kurs reedukacyjny, przy czym za jednym podejściem pozbędzie się wszystkich karnych oczek. Jeśli jednak dana osoba w ciągu pięciu lat ponownie zbierze maksymalną liczbę punktów, wtedy będzie musiała starać się o prawo jazdy od początku.

autor: Łukasz Kuźmiuk zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: