SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jaki wpływ mają substancje psychoaktywne na kierowcę, jakie kary grożą za jazdę po narkotykach

Jaki wpływ mają substancje psychoaktywne na kierowcę, jakie kary grożą za jazdę po narkotykach

14.07.2016, godz. 11:23
policja, kontrola drogowa
Kontrola drogowa foto: Skoda

Im lepsza kondycja psychofizyczna kierowcy, tym podróż jest bezpieczniejsza. W trakcie prowadzenia pojazdu ważne jest, aby kierowca był wypoczęty i zdrowy. Przyjmowanie wszelkich substancji psychoaktywnych przekreśla sprawną jazdę. Alkohol, narkotyki, leki przeciwbólowe i nasenne oraz sterydy anaboliczne oddziaływają na mózg, wywołują zmianę nastroju i zaburzają procesy myślowe.

Kierowcy powinni wiedzieć, że każdy stosowany narkotyk wpłynie na ich zachowanie za kierownicą. Siła reakcji zależy od rodzaju i ilości zażytej substancji. Trzeba mieć świadomość, że substancje psychoaktywne powodują szereg zaburzeń. Mogą być one związane z funkcjami poznawczymi, spowolnieniem czasu reakcji, zaburzeniami koncentracji uwagi, koordynacji ruchów, równowagi i wyczucia odległości.

Sprawdź: Taryfikator mandatów i tabela punktów karnych 2016

U wielu kierowców po zażyciu substancji psychoaktywnych pojawia się nadmierne poczucie pewności siebie, bądź ataki nieuzasadnionego lęku, przyśpieszona akcja serca, zwiększona skłonność do ryzykownych i agresywnych zachowań na drodze. Wiele substancji powoduje trudną do opanowania dla kierowcy senność, obniżenie refleksu i zdolności szybkiej oceny sytuacji. Należy również pamiętać, że wiele z powyższych objawów to efekty uboczne przyjmowania niektórych leków. Dlatego tak ważne jest czytanie ulotek zażywanych medykamentów.

.
Kary za jazdę po narkotykach

Jazda pod wpływem narkotyków zwiększa ryzyko wypadku, dodatkowo, kierujący ponosi surowe konsekwencje karne nawet jeśli do żadnego zdarzenia drogowego nie dojdzie. Tę sytuację regulują przepisy kodeksu karnego. Jazda pod wpływem narkotyków zagrożona jest sankcją, od kary grzywny, przez karę ograniczenia wolności po pozbawienie wolności do lat 3. W przypadku spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, kierujący zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 12. Dodatkowo kierowca może być pozbawiony prawa do kierowania pojazdami tymczasowo lub na zawsze.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: