SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jakie akcesoria zimowe warto wozić w samochodzie

Jakie akcesoria zimowe warto wozić w samochodzie

27.12.2014, godz. 10:59
łańcuchy na koła, łańcuchy kół, opony zimowe
foto: Skoda Auto

Warto się przygotować na mrozy i doposażyć samochód na różne ewentualności. Zwykły wyjazd niespodziewanie może w wyniku zmiany warunków atmosferycznych zmienić się w wielogodzinną szkołę przetrwania. Sprawdź, co dobrze mieć w aucie, gdy przyjdzie się zmierzyć ze zmarzliną i oblodzoną drogą.

Obowiązkowe i zalecane

Ustawodawca zobowiązał kierowców do wożenia w samochodzie trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy. Gaśnica zgodnie z zaleceniami powinna być raz do roku poddana przeglądowi. Trzeba pamiętać, żeby to wyposażenie było w miejscu łatwo i szybko dostępnym. Będzie to miało znaczenie w sytuacji zagrożenia, kiedy liczy się każda sekunda.

- Mimo że kierowcy samochodów osobowych zwolnieni są z obowiązku posiadania kamizelki odblaskowej, każdy dla swojego bezpieczeństwa powinien się w nią zaopatrzyć. Co istotne, powinien ją umieścić w miejscu zapewniającym mu łatwy do niej dostęp np. pod swoim fotelem. Wszystkie prace poza samochodem kierowca powinien wykonywać w kamizelce. Zdecydowanie poprawi swoją widoczność o świcie, po zmierzchu i w nocy, ostrzeże także innych kierowców o zagrożeniu - mówi instruktor Szkoły Auto Skoda.

Przeczytaj: Jak kupić dobry akumulator przed nadejściem mrozów

Kolejnym elementem wyposażenia, który nie jest obowiązkowy, a który warto mieć w samochodzie to apteczka. Bandaż, jednorazowe rękawiczki czy plastry mogą okazać się niezbędne w przypadku niewielkiego skaleczenia, nie mówiąc o poważniejszych zdarzeniach.

Dobrze mieć w zimowych warunkach

Łańcuchy śniegowe zalecane szczególnie kierowcom wybierającym się w góry. Na niektórych drogach istnieje obowiązek poruszania się samochodami w nie wyposażonymi. Przed wyjazdem powinniśmy zwrócić uwagę na dwa elementy. Po pierwsze, należy przećwiczyć zakładanie łańcuchów. W trudnych warunkach nie będzie czasu na naukę, stracimy niepotrzebnie czas, nerwy i zdrowie. Po drugie pamiętajmy, że łańcuchy zawsze zakładamy na oś napędową, jeśli mamy napęd na cztery koła, łańcuchy zakładamy na przednią oś.

Patrz też: Jak wybrać zimowe opony, na jakie parametry zwrócić uwagę

Ciekawym rozwiązaniem są tzw. skarpety śniegowe, czyli specjalne pokrowce nakładane na koła. Ich zaletą jest łatwy montaż oraz gwarancja dobrej przyczepności na śniegu i lodzie.

Lina holownicza przydatna jest nie tylko zimą. Doskonale sprawdza się w wyciąganiu pojazdu z głębokiej zaspy i holowania pojazdu w przypadku awarii. Trzeba tylko przestrzegać reguł bezpieczeństwa, i odpowiednio montować - najlepiej o fabryczne haki i ustalić język komunikacji między kierowcami.

Niezbędnikiem zimowego wyposażenia powinna być miękka szczotka do odśnieżania. Pamiętajmy, że przed jazdą samochód należy dokładnie oczyścić. Śnieg zalegający na dachu samochodu może się zsunąć podczas jazdy na przednią szybę, co z kolei stanowi duże zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Warto mieć skrobaczkę do szyb. Dzięki niej będziemy mogli usunąć z szyby nawet lekko przymarznięty śnieg. Umieszczenie w bagażniku saperki również może okazać się pomocne kiedy auto utknie na dobre w głębokim śniegu.

Sprawdź: W jakich krajach Unii Europejskiej opony zimowe to obowiązek

Częstym problemem w zimie są także przymarznięte drzwi. Przesmarowanie wazeliną techniczną gumowych uszczelek, skutecznie zapobiegnie ich przymarzaniu. Do kieszeni włóżmy też prewencyjnie spray z odmrażaczem do zamków.

Ciepłe ubranie to podstawa. Gdy poruszamy się poza miejskimi aglomeracjami, w jesienno-zimowym okresie dobrze jest wozić ze sobą zapasowy zestaw ubrań, czapkę, rękawiczki, a nawet buty. Wymiana koła, zakładanie łańcuchów, wykopywanie samochodu, czy nawet czekanie na pomoc w unieruchomionym samochodzie będzie dużo łatwiejsze. Dodatkowa warstwa ciepła pozwoli ogrzać ciało.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: