SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jakie auta kradną najczęściej w Warszawie? Łupem złodziei padają głównie samochody japońskie

Jakie auta kradną najczęściej w Warszawie? Łupem złodziei padają głównie samochody japońskie

07.02.2014, godz. 03:00
Toyota Corolla
foto: materiały prasowe

Rośnie liczba znikających samochodów na Mazowszu. Z ulic nie giną jednak te najdroższe, luksusowe pojazdy, ale popularne, 2-3-letnie auta. Mazowiedzcy złodzieje zdecydowanie preferują japońskie marki. Kto ma pod domem Toyotę albo Hondę, powinien jej dobrze pilnować, bo w 2013 roku zginęło ich prawie 300!

W ubiegłym roku z Warszawy i okolic zniknęły 2642 samochody, co daje przerażający wynik aż 7 aut na dobę! Na podstawie statystyk Komendy Stołecznej Policji udało nam się stworzyć top listę tych, które złodzieje wybierają najczęściej.

W Warszawie i okolicach najbardziej trzeba pilnować aut japońskich z roczników 2009-2013. W 2013 r. z parkingów zniknęły aż 144 Toyoty Corolle. Drugim najbardziej pożądanym przez rabusiów modelem była Honda Civic, zniknęło ich aż 131. Następne na liście są Hondy Accord (108 skradzionych), Hondy CR-V (107 skradzionych), Toyoty Avensis (101 szt.) i Toyoty Yaris (85 szt.).

Sprawdź koniecznie: TOP 10 najczęściej kradzionych aut w Polsce w 2013 roku

Inaczej sytuacja wygląda w skali krajowej. - W kraju najczęściej kradnie się Volkswageny Passaty (skradziono 991 sztuk). W tym 80 sztuk w naszym garnizonie - mówi podkom. Anna Kędzierzawska z KSP. Stołeczni złodzieje często odjeżdżają także cudzymi Mazdami (75 skradzionych), Mitsubishi Lancerami (67 szt.) oraz Toyotami Auris (58 szt.). Kto powinien się obawiać najbardziej o swój pojazd? - Najwięcej kradzieży samochodów odnotowaliśmy na Pradze-Południe, zaraz po niej jest Praga-Północ, Mokotów i Ursynów - dodaje podkom. Kędzierzawska.

Ale z zebranych przez policjantów informacji wynika, że winni są również właściciele aut, którzy nie dbają o ich bezpieczeństwo. Pojazdy rzadko znikają z garażów na posesjach, częściej są to małe osiedlowe uliczki i niestrzeżone, dzikie parkingi.

Dla tych, którym po aucie zostały tylko kluczyki, jest cień nadziei. - W 2013 roku rozbiliśmy 67 dziupli i odzyskaliśmy 272 samochody. Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej zatrzymali także 222 sprawców, a 159 osobom postawiono zarzuty - dodała Kędzierzawska.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: