SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jakie płyny dolewa się do samochodu, jak sprawdzić ich stan i dobrać odpowiedni

Jakie płyny dolewa się do samochodu, jak sprawdzić ich stan i dobrać odpowiedni

06.02.2015, godz. 11:42
olej silnikowy, dolewanie oleju, przegląd
foto: Skoda

Sprawne funkcjonowanie każdego samochodu zależy od jakości oraz ilości płynów. Auto dzięki płynom może jeździć, hamować, chłodzi silnik i nagrzewa wnętrze. Dla sprawnego działania pojazdu, każdy kierowca powinien regularnie sprawdzać stan oleju silnikowego, płynu hamulcowego i płynu chłodniczego.

Jak sprawdzić poziom płynów, jak je uzupełnić w przypadku niedoboru i dlaczego trzeba pamiętać o konieczności okresowej ich wymiany? W zależności od rodzaju płynu dane te się różnią.

Olej silnikowy

Zawsze powinniśmy stosować taki olej, który zalecany jest przez producenta w instrukcji obsługi pojazdu. W nowoczesnych silnikach stosowany jest olej typu long life, którego stosowanie wydłuża jazdę bez konieczności wymiany oleju do 30 000 km lub raz na 2 lata. Należy pamiętać, że silnik może "brać" olej, dlatego należy regularnie sprawdzać jego poziom. Jeśli zauważymy, że jego poziom się obniżył, należy go uzupełnić.

Sprawdź też: HAMULCE: Jakie są objawy zużycia KLOCKÓW i TARCZ hamulcowych

Na dolewki stosujemy ten sam olej, który znajduje się w silniku, a jeśli takiego nie mamy, powinniśmy zastosować olej o takich samych parametrach. Poziom oleju sprawdzamy bagnetem olejowym. Pomiaru powinniśmy dokonywać na wyłączonym, ale rozgrzanym silniku, najlepiej po odczekaniu 10-20 minut, by olej spłynął. Przed użyciem bagnetu powinniśmy go przetrzeć, aby na czystym było wyraźnie widać stan oleju. Ślad oleju pozostawiony na bagnecie powinien znajdować się pomiędzy wartościami minimalną a maksymalną.

Płyn hamulcowy

Kierowca powinien sprawdzić w instrukcji obsługi, jaki rodzaj płynu hamulcowego przewidziany jest dla danego samochodu. Przynajmniej raz na dwa lata powinniśmy go wymienić albo przynajmniej sprawdzić jego właściwości i na tej podstawie podjąć decyzję o wymianie. Dlaczego?

Przeczytaj: UKŁAD WYDECHOWY: co zużywa się najczęściej, jakie są objawy awarii

- Cechą płynu hamulcowego jest jego higroskopijność. Oznacza to, że absorbuje wodę z powietrza, a im więcej wody w płynie, tym gorsze właściwości płynu. Szacuje się, że 1% wody obniża skuteczność hamowania o 15%. W przypadku gwałtownego hamowania może dojść do wrzenia płynu hamulcowego w układzie hamulcowym, a pęcherzyki pary zablokują przekazywanie ciśnienia z pompy hamulcowej na koła, uniemożliwiając tym samym skuteczne hamowanie - tłumaczy Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto SKODA.

Płyn chłodniczy

Jaki rodzaj płyny jest stosowany w pojeździe, określa instrukcja. Dopuszcza się możliwość mieszania płynów, ale lepiej tego nie robić. Jeśli niezbędna jest dolewka, lepiej dolać wody niż innego płynu chłodzącego. Poziom płynu określamy na miarce zbiorniczka. Pamiętać należy, żeby pomiaru cieczy nie robić, gdy silnik jest gorący. Jej objętość wzrasta wraz ze wzrostem temperatury, a odkręcanie korka wlewu spowoduje, że płyn wytryśnie i może nas poparzyć.

Nie przegap: AMORTYZATORY: jak dobrać amortyzatory do auta, kiedy należy wymienić

Poziom płynu powinien utrzymywać się pomiędzy poziomem minimalnym a maksymalnym. Jeśli będziemy chcieli zmienić płyn, powinniśmy przepłukać układ chłodzenia. Brak płynu będzie szczególnie ryzykowny latem, kiedy to może doprowadzić do przegrzania silnika, a zimą będziemy narażeni na chłód w samochodzie.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: