SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jakie są największe ZIMOWE PROBLEMY kierowców

Jakie są największe ZIMOWE PROBLEMY kierowców

01.12.2012, godz. 08:49
zimowe problemy kierowców
foto:

Sezon zimowy to trudny czas przetrwania dla kierowców, szczególnie gdy ich pojazdy nie są garażowane. Podczas mrozów występuje sporo niespodziewanych problemów i awarii. Najbardziej kłopotliwy okazuje się akumulator, którego stan rzadko jest sprawdzany przed nadejściem zimy. W badaniu "Barometr" firma Link4 sprawdziła, jakie największe problemy powoduje mroźna zima.

Link 4 w badaniu na temat zachowań kierowców w Polsce, sprawdził w jaki sposób trwają przygotowania do zimy. Zdecydowana większość, ale nie wszyscy, zmieniają opony na zimowe (81%). Część dostosowuje płyn do spryskiwaczy do panujących temperatur – robi tak 60%, a 31% kupuje zimowe akcesoria (odmrażacz, skrobaczkę, łańcuchy).

Chociaż najczęściej w czasie zimy mamy kłopoty z akumulatorem, tylko co czwarta osoba sprawdza jego stan przed tą porą roku. Natomiast, aby uchronić akumulator przed rozładowaniem już w czasie zimy, kierowcy stosują proste "sztuczki". Blisko połowa (45%) gasi światła przed wyłączeniem silnika, a 26% wyłącza także radio. Natomiast 6% zabiera akumulator na noc do domu. Wśród innych najczęściej wymienianych czynności przygotowujących pojazd do zimy, kierowcy wymienili wymianę oleju (19%), sprawdzenie oświetlenia (17%), przegląd w serwisie (12%) oraz wymianę filtrów kabinowych (6%).

>>> OPONY: Za brak opon zimowych MANDATU nie dostaniesz <<<

Obok kłopotów z akumulatorem, kierowcy najczęściej skarżą się na zamarzanie zamków (36%) oraz płynów (19%), awarię silnika (15%), poślizg (13%) i zasypanie pojazdu (12%). Rozwiązaniem większości tych problemów może być ubezpieczenie assistance, które gwarantuje pomoc na drodze w tego typu przypadkach. Zgodnie z danymi Europ Assistance Polska, do najczęstszych interwencji drogowych w ramach ubezpieczeń assistance zaliczamy usługi holowania (58% przypadków), naprawy na miejscu (23%) oraz organizację samochodu zastępczego (16%) – mówi Joanna Nadzikiewicz, Dyrektor Handlowy Europ Assistance Polska.

Jednak z badań Link4 wynika, że w ramach przygotowań do zimy, tylko 3% kierowców wykupuje dodatkowe ubezpieczenie assistance. Oczywiście część kierowców nie musi tego robić, ponieważ posiada już taką polisę przy okazji ubezpieczenia OC i AC. Warto więc w ramach przygotowań do zimy sprawdzić także warunki posiadanej polisy assistance lub zastanowić się na jej zakupem.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: