SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jazda autem zimą: Co zrobić gdy utknie się w śniegu

Jazda autem zimą: Co zrobić gdy utknie się w śniegu

02.02.2013, godz. 02:30
jazda autem zimą
foto:

W Polsce śnieg pada przez kilkadziesiąt dni w roku. Jazda zimą, podczas opadów śniegu, to sprawdzian dla każdego kierowcy i ciągłe wyzwania, nawet dla najbardziej doświadczonych. Utknięcie w śniegu może przydarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą, co najlepiej zrobić w takiej sytuacji.

Zimą, podczas opadów śniegu, praktycznie każdego dnia jesteśmy narażeni na zakopanie w śniegu: przy parkowaniu, w sytuacji poślizgu i przy wielu innych codziennych manewrach, szczególnie w miejscach mniej uczęszczanych. Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault, radzi co robić w takich sytuacjach.

Jeśli utkniesz w śniegu, należy zacząć od poruszania kołami z boku na bok – pozwoli to odgarnąć śnieg. Nie dodawaj gazu, jeśli koła kręcą się w miejscu, ponieważ samochód może zakopać się jeszcze głębiej. Postaraj się usunąć śnieg sprzed kół i posypać to miejsce np. żwirem lub piaskiem, żeby uzyskać przyczepność. Bardzo dobrze sprawdza się również żwirek dla kotów. Następnie powinno się delikatnie ruszyć do przodu, do tyłu i – używając małej ilości gazu – wyjechać z zaspy.

>>> Jazda autem zimą: Zasady jazdy POD GÓRĘ i zjazdu Z GÓRKI <<<

Jeśli to nie pomoże, a znajdujesz się daleko od miejsc zamieszkanych, lepiej zostać w samochodzie i zadzwonić po pomoc. Przed wyruszeniem w podróż naładuj więc telefon i – jeśli wybierasz się w dalszą podróż – weź ze sobą wodę oraz coś do jedzenia. Być może będziesz zmuszony długo czekać, więc wyruszając w dalszą podróż należy zadbać o to, żeby bak był pełen, co pozwoli na zapewnienie ciepła.

Zawsze, nawet jeśli wybieramy się tylko na chwilę, kilka ulic dalej, nie zapominajmy o zabraniu ciepłych ubrań, kurtki i rękawiczek. Nie musimy utknąć w zaspie poza miastem, żeby odczuć ich brak. Wystarczy stłuczka lub zepsucie samochodu i możemy zostać unieruchomieni w środku miasta – podkreślają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: