SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jazda autem zimą: ZAWSZE ODŚNIEŻAJ samochód w całości

Jazda autem zimą: ZAWSZE ODŚNIEŻAJ samochód w całości

19.01.2013, godz. 02:15
odśnieżanie samochodu
foto: EAST NEWS

Po intensywnych opadach śniegu część kierowców odśnieża jedynie fragmenty swojego samochodu, a niektórzy uznają nawet, że wystarczy jedynie oczyścić kilkunastocentymetrowe "okienko", żeby wyjechać na ulicę. Podróż samochodem z tak ograniczonym polem widzenia musi przypominać kierowanie czołgiem. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault przypominają, jak istotna jest widoczność dla bezpieczeństwa ruchu drogowego zimą.

Jeśli w nocy padał śnieg a twój samochód stał zaparkowany na zewnątrz, pamiętaj, aby wyjść z domu co najmniej 10 minut wcześniej. Zaplanuj dojazd głównymi drogami, gdyż bardziej prawdopodobne jest, że będą one oczyszczone ze śniegu i dzięki temu bezpieczniejsze. Odśnieżając samochód nie zapominaj o światłach. Jeżeli tego nie zrobisz, inni kierowcy mogą Cię wcale nie zauważyć lub robić to zbyt późno. Także lusterka boczne muszą być oczyszczony, by mieć pełne pole widzenia. Jeżeli pióra wycieraczek są już zużyte i nie wycierają starannie szyb, to wymień je jak najszybciej, bo na pewno nie nadają się już na zimowe warunki.

>>> Nie prowadź auta z GRYPĄ lub przeziębieniem! <<<

– Kierowca musi być dobrze widoczny i sam mieć możliwość obserwowania otoczenia. Do tego niezbędne jest staranne oczyszczenie samochodu ze śniegu czy szronu – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Większość kierowców usuwa biały puch tylko z szyby i rusza w drogę, a zaśnieżony samochód jest dużym zagrożeniem dla ruchu. Za to przewinienie policjanci mogą nam wlepić mandat.

Taryfikator mandatów zimowych przewinień

Nieodśnieżony samochód: 20-500 złotych, 6 punktów karnych

Nieoczyszczone szyby i lusterka: 20-500 złotych

Nieczytelne tablice rejestracyjne: 200 złotych, 3 punkty karne

Włączony silnik w zaparkowanym aucie w terenie zabudowanym: 100 złotych

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: