SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jazda motocyklem 125 ccm bez uprawnień: co grozi, jakie są konsekwencje

Jazda motocyklem 125 ccm bez uprawnień: co grozi, jakie są konsekwencje

03.04.2017, godz. 11:19
Honda CBF125F
Honda CBF125F foto: Honda

Każdy kto przez minimum 3 lata posiada prawo jazdy kategorii B, może bez przeszkód wsiąść na motocykl 125 ccm i nim jeździć. Bez takiego prawa jazdy policyjna kontrola z pewnością zakończy się nieprzyjemnościami. Jakie ograniczenia dotyczą strony technicznej motocykla? Co grozi za nieprzestrzeganie zapisów w prawie? Jaki mandat można dostać?

W drugiej połowie 2014 roku w życie weszły przepisy, umożliwiające posiadaczom prawa jazdy kategorii B, od co najmniej 3 lat jazdę motocyklem. Maksymalna pojemność silnika to 125 ccm, moc 11 kW (15 KM), a stosunek masy do mocy nie może przekroczyć 0,1 kW/kg. Co to oznacza w praktyce? Jeśli nasz jednoślad ma 11 kW mocy to musi on ważyć minimum 110 kg. Co w przypadku kiedy to się nie zgadza?

Przeczytaj: Zakup motocykla 125 ccm: na co zwrócić uwagę kupując 125-tkę

.
Mandat za jazdę na motocyklu

Kierowca, który posiada prawo jazdy B, ale porusza się na motocyklu niespełniającym wymogów w ustawie, grozi mandat w kwocie 300 zł (kierowanie pojazdem bez odpowiednich uprawnień). W przypadku, kiedy kierujący skuterem lub motocyklem o pojemności 125 ccm nie ma żadnych uprawnień, kwota mandatu wzrasta do 500 zł. W obu przypadkach grożą również surowe konsekwencje w momencie spowodowania kolizji – trzeba zwrócić ubezpieczycielowi całkowite koszty wypłaconych odszkodowań.

Sprawdź: Kto może jeździć na skuterze: jakie są wymogi, ile trzeba mieć lat

W przepisach pojawiły się również zapisy dotyczące jazdy w kaskach i trzeźwości podróżujących. W przypadku tych pierwszych za kierowanie i przewożenie osoby bez kasku z homologacją (trzeba zwracać uwagę przy zakupie, czy dany kask nie ma homologacji rowerowej!) grozi 100 zł mandatu. Konsekwencje prawne wobec nietrzeźwego kierowcy są każdemu znane: sprawa trafia do sądu. W przypadku pasażera pod wpływem alkoholu, czeka mandat w kwocie 150 zł.

125-tka to nie motorower

Pamiętajmy, że jazda motocyklem z silnikiem do 125 cm, nie jest traktowana jak jazda motorowerem. Tylko w przypadku małych skuterów i motorów o pojemności silnika nieprzekraczającej 50 ccm, można jeździć z kartą motorowerową, a po ukończeniu 18 lat bez uprawnień.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: