SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jazda z klimatyzacją jest BARDZIEJ OSZCZĘDNA niż podróż z otwartymi szybami

Jazda z klimatyzacją jest BARDZIEJ OSZCZĘDNA niż podróż z otwartymi szybami

22.05.2016, godz. 12:04
Renault Avantime 3.0 V6
Renault Avantime 3.0 V6 foto: zdjęcia własne

Co jest bardziej korzystne z punktu widzenia zużycia paliwa – jazda z opuszczonymi szybami, czy stosowanie klimatyzacji samochodowej? Odpowiedź może zaskoczyć wielu ludzi, bo używanie w upał klimy jest oszczędniejsze, niż otwieranie szyb w trakcie podróżowania.

Bardziej paliwooszczędna jest jazda z włączoną klimatyzacją samochodową niż z opuszczonymi szybami! Jest tak dlatego, że samochód zużywa mniej paliwa na zasilenie układu klimatyzacji niż musiałby zużyć na pokonanie oporu aerodynamicznego przy otwartych oknach. Jest jednak jedno "ale" - trzeba potrafić efektywnie korzystać z dobroci techniki.
.

Wskazówki do bardziej efektywnego korzystania z klimatyzacji

1. Po wejściu do samochodu, który stał w słońcu przez dłuższy czas, należy na chwilę otworzyć całkowicie wszystkie okna w celu wywietrzenia samochodu i usunięcia gorącego powietrza z kabiny. Następnie zamknąć okna i dopiero włączyć klimatyzację.

Sprawdź: Jak dbać o klimatyzację żeby uniknąć kłopotów ze zdrowiem

2. Nacisnąć przycisk recyrkulacji, aby umożliwić wielokrotny przepływ powietrza przez klimatyzator. Przycisk ten może być opisany jako „MAX”. To znacznie zredukuje ilość energii zużywanej przez system klimatyzacji.

3. W systemach sterowanych ręcznie najbardziej wydajne jest ustawienie regulatora temperatury w położeniu odpowiadającym najniższej temperaturze i korzystanie z regulatora nadmuchu w celu nastawienia ilości chłodzenia. Regulatora temperatury powinno się używać tylko po ustawieniu regulatora nadmuchu w najniższym położeniu.

4. Jeżeli klimatyzator nie chłodzi tak, jak powinien, to musi go sprawdzić i naprawić specjalista od systemów klimatyzacji. Jeżeli w systemie jest wyciek, to trzeba go zreperować i ponownie napełnić środkiem chłodniczym. W takich systemach normalna jest utrata niewielkiej ilości środka chłodniczego na skutek przenikania przez węże w ciągu wielu lat użytkowania. To może wymagać doładowania środka chłodniczego.

Przeczytaj też: Klimatyzacja samochodowa - jak dbasz, tak masz

5. Systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne HVAC pojazdu mogą być wyposażone w filtr powietrza, który uległ zanieczyszczeniu i w związku z tym ogranicza przepływ powietrza. W takim przypadku trzeba wymienić filtr. W nowszych pojazdach filtr ten może znajdować się za schowkiem na rękawiczki lub poniżej wycieraczek szyby przedniej. Filtr może zostać wymieniony przez właściciela pojazdu lub przez pracownika serwisu. Okres serwisowania filtra powinien być podany w instrukcji pojazdu.

.
Pomocne parkowanie w cieniu

Oprócz optymalnego korzystania z klimatyzacji, kierowcy powinni również parkować w zacienionych miejscach, stosować ekrany odbijające promieniowanie na szybach lub, jeśli możliwe, w słoneczne dni pozostawiać otwarte okna pojazdu.

Te proste środki spowodują, że powietrze i fotele w kabinie będą mieć niższą temperaturę, dzięki czemu wychłodzenie do poziomu komfortowego nastąpi szybciej i równocześnie spowoduje to oszczędności w zużyciu paliwa.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: