SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jedziesz autem na wakacje z rodziną? O tych zasadach powinieneś pamiętać

Jedziesz autem na wakacje z rodziną? O tych zasadach powinieneś pamiętać

24.06.2016, godz. 15:10
wakacje, dzieci, wyjazd na wczasy
wyjazd na wczasy foto: SHUTTERSTOCK

Policja apeluje o rozwagę w czasie wakacyjnych wyjazdów, ponieważ wzmożony ruch na drogach krajowych i autostradach niesie ze sobą wiele zagrożeń. Kierowcy ruszający w podróż powinni dobrze przygotować do podróży zarówno siebie, swoich bliskich, a także swoje pojazdy. Oprócz tego funkcjonariusze ostrzegają, że nie będą pobłażać tym, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Przedstawiciele Komendy Głównej Policji wraz z Polską Agencją Prasową przygotowali kilka porad dla kierowców, którzy planują wakacyjny wyjazd.

.
Plan podróży

Jednym z najważniejszych elementów podróży jest jej zaplanowanie. Warto sprawdzić drogi, miasta i okolice, którymi będziemy przejeżdżać. Oprócz planowania trasy, należy wziąć pod uwagę wybór miejsca na postoje, w czasie których nieco odpoczniemy, rozprostujemy kości i spożyjemy posiłek. W czasie układania planu podróży, pamiętajmy, żeby przewidzieć czas na przymusowe postoje. Aby wyjazd był udany i nie powodował stresu, należy unikać pośpiechu.

Sprawdź: Jakie płyny dolewa się do samochodu

.
Bezpieczne pakowanie

Pamiętajmy, żeby wszystkie bagaże zostały właściwie zabezpieczone. Maksymalnie dużo rzeczy należy poukładać w bagażniku. Największe i najcięższe bagaże i przedmioty umieścić jak najniżej. W kabinie zostawiamy tylko to, czego będziemy potrzebować w czasie podróży. Podręczne gadżety najlepiej umieścić w schowkach i w kieszeniach w drzwiach, tak aby gwałtowne hamowanie nie spowodowało przemieszczania się żadnych butelek, opakowań itp.

.
Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci

Dzieci bezwzględnie zawsze powinny podróżować w fotelikach. Podstawową kwestią jest dostosowanie fotelika do wieku, wagi i wzrostu dziecka. Wszystkie pasy powinny być prawidłowo przeprowadzone i zapięte. Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy pas przebiega w poprzek szyi dziecka.

Zobacz też: Sprawdź co musisz mieć w aucie jadąc za granicę

Pamiętajmy też, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego w aucie. Nawet kilka minut w nagrzanym aucie może skończyć się tragedią. Policjanci przypominają, że jeśli zobaczymy dziecko samo w aucie, a w pobliżu nie będzie jego rodziców, nie należy się wahać, tylko wybić szybę i otworzyć auto. Pamiętajmy jednak, żeby wybrać szybę maksymalnie oddaloną od dziecka, aby nie zranić go odłamkami.

.
Wnętrze auta należy wietrzyć i chłodzić

Aby nie doprowadzić do przegrzania organizmów dzieci i osób starszych należy robić przerwy w podróży na wietrzenie auta. W samochodach pozbawionych klimatyzacji najskuteczniejszym sposobem chłodzenia kabiny w czasie jazdy jest uchylenie szyb po przekątnej (lewa przednia szyba i prawa tylna, lub prawa przednia i lewa tylna).

W autach z klimatyzacją najlepiej ustawić temperaturę około 5-7 stopni niższą niż temperatura zewnętrzna, a w przypadku braku możliwości regulowania temperatury, unikać ustawiania maksymalnie najniższej temp. Na kilka minut przed celem podróży, warto wyłączyć klimatyzację i pozwolić organizmowi stopniowo przyzwyczajać się do wysokiej temperatury zewnętrznej.

.
Wzmożona aktywność policji

Z racji tego, że w wakacje na drogach panuje duży ruch, można też zauważyć wzmożoną aktywność policji drogowej. W piątki patrole spotkamy na drogach wyjazdowych, a w niedzielę na drogach dojazdowych dużych miast. Policjanci zapowiadają, że będą zwracali szczególną uwagę na stosowanie się do ograniczeń prędkości, a także stan techniczny aut.

Przeczytaj: Zahamuj w porę podczas wakacyjnej podróży

Policjanci zapewniają, że nie będzie pobłażliwości dla tych, którzy zdecydują się na jazdę "na podwójnym gazie". W myśl obowiązujących przepisów ci, którzy zdecydują się na jazdę po alkoholu muszą się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary (gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów i m.in. do 30 dni aresztu; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia, a sąd ma obligatoryjnie orzekać świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

"Apelujemy też do osób, które są pasażerami, by nie pozwalały na takie sytuacje. Niestety często się zdarza, że obok nietrzeźwego kierowcy siedzi trzeźwa osoba, która ma prawo jazdy i mogłaby prowadzić" – dla PAP powiedziała Iwona Kuc z zespołu prasowego KGP.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: