SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Jedziesz za granicę? Nie pal za kółkiem!

Jedziesz za granicę? Nie pal za kółkiem!

12.07.2017, godz. 11:51
palenie w samochodzie, papieros
palenie w samochodzie foto: EAST NEWS

Jeszcze przed wyruszeniem na wakacyjne wojaże warto sprawdzić nie tylko wyposażenie i stan auta, ale i lokalne przepisy. Okazuje się, że władze w niektórych krajach Europy nie podchodzą z entuzjazmem do "dymka" za kółkiem.

Co kraj to obyczaj – całkiem niedawno pisaliśmy o niezwykłych przepisach obowiązujących za granicą, teraz skupiamy się na fakcie palenia za kółkiem. Nieznajomość prawa może wiązać się nawet z mandatem w wysokości 1000 euro!

Pisaliśmy o: Polacy jeżdżą na wakacje służbowymi samochodami

Palenie papierosów za kółkiem jest uważane za tak samo odwracające uwagę jak pisanie smsa na smartfonie. W Polsce uważać powinni kierowcy zawodowi, bowiem mandat wynosi 50 złotych. Z kolei na Wyspach, gdzie kary za używanie telefonu w aucie wzrosły ostatnio dwukrotnie, można spodziewać się sporych mandatów za palenie papierosów. W Szkocji wynosi on 1000 euro (!), z kolei w Anglii i Walii nie można zapalić, gdy w aucie jest nieletni, ani gdy pojazd jest na postoju. Tak samo restrykcyjni są Irlandczycy, choć tam zapłacimy dziesięć razy mniej.

Włosi wyceniają palenie w aucie na 650 euro i jest ono kategorycznie zabronione, gdy w pojeździe jest kobieta w ciąży. Francuzi wlepią nam mandat za papierosa w wysokości 68 euro, podobnie jest na południu Europy – na Cyprze dymek to 85 euro, na Malcie już tylko 50. Nie warto też palić podczas podróży przez Grecję...

Lecz nawet na południu trzeba się powstrzymać od palenia, gdy w pojeździe są dzieci do 16 roku życia. Malta restrykcyjnie podchodzi też od e-papierosów...

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

autor: Mateusz Lubczański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: