SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Kamerka samochodowa dodatkowym zabezpieczeniem

Kamerka samochodowa dodatkowym zabezpieczeniem

31.08.2013, godz. 02:00
kamera samochodowa
foto:

Spora liczba kierowców zna krążące w internecie filmy wypadków samochodowych, które zostały uwiecznione samochodowymi kamerkami. Takie wideo rejestratory stanowiące dodatkowe wyposażenie w pojazdach, upodobali sobie głównie rosyjscy kierowcy. Coraz częściej na te urządzenia zapisujące obraz nawet w nocy, decydują się polscy zmotoryzowani. Co daje montaż takiej kamerki w aucie?

Zastosowanie wideo rejestratora może być bardzo szerokie. Rejestrując własną jazdę, możemy sprawdzać jakie błędy najczęściej popełniamy na drodze. Zapisywanie zdarzeń jest również bardzo użyteczne w momencie kiedy uczestniczylibyśmy w wypadku czy też kolizji – dzięki temu będziemy mogli ustalić całkowity przebieg zdarzenia z pomocą świadków biorących w nim udział, o ile dysponują właśnie tego typu urządzeniem. Kamera samochodowa można powiedzieć jest czymś na zasadzie czarnej skrzynki, stosowanej dotychczas w pociągach czy też samolotach.

Czym kierować się podczas wyboru kamery

- Na rynku mamy bardzo szeroki wybór wideo rejestratorów. Podczas zakupu na pewno na pierwszym miejscu należy sprawdzić takie parametry jak: kąt widzenia kamery, jakość rejestrowanego obrazu po zmroku, rozdzielczość czy też maksymalna pojemność obsługiwanej karty pamięci. Standardowe kamery mają kąt widzenia 120 stopni – warto jednak zainwestować w urządzenie, które oferuje nawet 150 stopni – wtedy zapisuje również to co dzieje się przed samochodem a nawet po obu stronach jezdni. Pamiętajmy jednak, że im większy kąt widzenia tym zapisywany obraz jest bardziej zniekształcony – możemy mieć wtedy problem z odczytaniem szczegółów, takich jak na przykład numer rejestracyjny - mówi Grzegorz Biesok, Kierownik Sprzedaży Akcesoriów salonu Auto-Boss.

>>> Jak prawidłowo ustawić lusterka w aucie <<<

- Rozdzielczość jest kolejnym ważnym parametrem – pamiętajmy, że im jest ona większa tym lepszy mamy obraz, dlatego nie powinna być poniżej HD czy też FULL HD. Warto od razu wspomnieć o karcie pamięci kamery – duża rozdzielczość potrzebuje więcej miejsca na zapisywanie rejestrowanych danych - standardem jest karta o pojemności maksymalnie od 16 do 32 GB. Dobierając kartę pamięci do rejestratora, wybierzmy taką jaką byśmy zastosowali w wysokiej klasy kamerze. Dużą oszczędnością są kamery, które nagrywają tylko wówczas, gdy samochód ruszy z miejsca. Mamy również na rynku kamery rozbudowane o moduł GPS, które uzupełniają zapis o aktualną prędkość oraz mapę jazdy. Ponadto rejestratory z czujnikiem wstrząsów zapisują nawet z jaką siłą nastąpiło uderzenie, podczas ewentualnych kolizji – dodaje ekspert Auto-Boss.

Większość wideo rejestratorów samochodowych jest przystosowana do montażu w kabinie za pomocą przyssawki do szyby. Kamerę można także zamontować w aucie na stałe - wtedy jest ukryta oraz nie ogranicza widoczności. Kamery, montowane na karoserii samochodu, muszą mieć solidniejszą obudowę, oraz powinny być odporne na wstrząsy.

Jak zasilane są kamerki

- Najtańsze urządzenia korzystają wyłącznie z instalacji elektrycznej samochodu. Jest to dość niewygodne rozwiązanie i skierowane raczej do osób, które nie korzystają z innych urządzeń wymagających zasilania. Dlatego radzę zdecydować się na urządzenia z dodatkowym, własnym akumulatorem. Wybierając kamerkę weźmy pod uwagę wszystkie czynniki o których mowa wyżej. Tanie rejestratory nie są dobrym rozwiązaniem ponieważ mają tendencję do zawieszania się a obraz pozostawia wiele do życzenia – dodaje Grzegorz Biesok.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: