SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Karanie właściciela auta za niewskazanie kierującego niezgodne z konstytucją?

Karanie właściciela auta za niewskazanie kierującego niezgodne z konstytucją?

13.07.2015, godz. 12:10
Fotoradary przy Feminie
foto: Super Express

W Trybunale Konstytucyjnym ma odbyć się 22 lipca posiedzenie, podczas którego oceniane będą przepisy nakładające grzywnę na właściciela pojazdu za niewskazanie kierującego, który popełnił wykroczenie. Regulacja została zaskarżona przez prokuratora generalnego.

Jak podaje portal onet.pl, Trybunał Konstytucyjny ma odbyć posiedzenie 22 lipca, na którym sędziowie pochylą się nad przepisami dotyczącymi karania właścicieli pojazdów za niewskazanie kierującego, kiedy zostanie popełnione wykroczenie. Chodzi głównie o karanie właścicieli samochodów w momencie kiedy nie ujawnią kto prowadził auto, które zostało uwiecznione na zdjęciu z fotoradaru.

Czytaj: Nie zapłaciłeś mandatu? Będziesz miał na głowie Urząd Skarbowy!

To już kolejna sprawa w związku z tymi przepisami, bowiem jeden z lubelskich sądów rejonowych złożył podobny wniosek. W tamtym przypadku Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy są zgodne z konstytucją. Jednak Prokuratura Generalna uzupełniła wniosek o przepisy, które nie zostały uwzględnione przez lubelski sąd. Uważa ona, że obecne przepisy naruszają zapisy o domniemaniu niewinności, zwłaszcza w przypadku kiedy nie ma możliwości identyfikacji kierowcy na podstawie zdjęcia.

Kliknij: Zaostrzone przepisy przynoszą skutki! Drogowe statystyki spadają

Onet.pl przywołuje, że Prokuratura Generalna w swoim wniosku powoływała się na odrębne zdanie od wyroku sędziego Wojciecha Hermelińskiego w lubelskiej sprawie. Stwierdził on, że karanie właściciela lub posiadacza pojazdu nie poprawia bezpieczeństwa na drogach, tylko jest realizacją celów fiskalnych ustawodawcy.

Posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego ma odbyć się 22 lipca.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Marek Adamowicz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: