Tragiczny wypadek na Żelaznej

i

Autor: Robert Zalewski

Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych

2011-06-30 12:38

Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych, to dokument, jaki wprowadzio w życie Ministerstwo Sprawiedliwości. W Karcie zwięźle wymieniono uprawnienia, jakie przysługują pokrzywdzonym w wypadkach drogowych oraz wskazano, w jaki sposób są one realizowane. Karta opracowana jest w taki sposób, by ofiara wypadku wiedziała krok po kroku, co robić i czego może oczekiwać od poszczególnych służb.

Działania na rzecz ofiar przestępstw, to jeden z priorytetów Ministerstwa Sprawiedliwości. -  Pokrzywdzeni to grupa, do której staramy się odnosić z dużą troską, systematycznie krok po kroku badamy ich potrzeby, by móc jak najpełniej je zaspokoić – mówi Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości. - W ubiegłym roku zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie nowego rodzaju przedsięwzięcia - dotarcia z krótką, prostą, przejrzystą informacją o prawach i możliwościach z jakich mogą korzystać osoby pokrzywdzone przestępstwem – dodał minister.

Przeczytaj koniecznie:  1 lipca fotoradary przejmuje Inspekcja Transportu Drogowego!

Stworzenie karty, to wspólna inicjatywa Ministerstwa Sprawiedliwości oraz m.in. Komendy Głównej Policji, Fundacji św. Krzysztofa we Wrocławiu - organizacji pozarządowej, działającej na rzecz ofiar wypadków drogowych oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń, która sfinansowała druk Karty. W dokumencie Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych zwięźle wymieniono uprawnienia, jakie przysługują pokrzywdzonym w wypadkach drogowych oraz wskazano, w jaki sposób są realizowane. Dokument został opracowany w taki sposób, by ofiara wypadku wiedziała krok po kroku, co robić i czego może oczekiwać od poszczególnych służb. - Liczymy, że dzięki usystematyzowaniu i uporządkowaniu informacji  pokrzywdzeni szybciej znajdą pomoc w pokonaniu kryzysowej sytuacji spowodowanej wypadkiem – dodał minister Krzysztof Kwiatkowski.

Patrz także: System viaTOLL - co to jest? Gdzie i kogo obowiązuje? Sieć płatnych dróg od 1 lipca!

- Kolejnym krokiem, jaki zamierzamy podjąć wobec pokrzywdzonych w wypadkach, będzie opracowanie dla poszczególnych służb standardów postępowania z ofiarami wypadków drogowych – zapowiedział minister Kwiatkowski - Oddajemy Kartę Praw Ofiary Wypadku Drogowego licząc na to, że stanie się ona realną pomocą w tej trudnej sytuacji w jakiej co roku znajdują się dziesiątki tysięcy osób. Dołożyliśmy starań, aby Karta ta została wydana przed wakacjami, które z jednej strony są czasem odpoczynku i relaksu, ale z drugiej – wzmożonego ruchu drogowego i niestety, zwiększonej liczby zdarzeń drogowych - dodał.

>>> Autostrada A2 na odcinku Konin – Stryków płatna! Zmiany od 1 lipca

Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło próbę wyłonienia pewnych grup pokrzywdzonych w celu określenia, jakiego rodzaju działania spowodują, że pomoc, jakiej niewątpliwie potrzebują od państwa, będzie bardziej efektywna. - Grupą pokrzywdzonych, którą wyodrębniliśmy jako pierwszą, są ofiary wypadków drogowych. Znając specyfikę tych wypadków, wiedząc, że przy ich likwidacji uczestniczą służby podległe różnym resortom, liczyliśmy się z potrzebą włączenia do naszej inicjatywy innych podmiotów, w tym innych urzędów centralnych – powiedział minister sprawiedliwości. Dystrybucja Karty odbędzie się – między innymi – poprzez jej opublikowanie na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl) oraz na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki