SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Karty ratownicze we wszystkich samochodach Volkswagen Group Polska

Karty ratownicze we wszystkich samochodach Volkswagen Group Polska

06.05.2014, godz. 14:21
karta ratownicza
foto: Volkswagen

Volkswagen Group Polska wprowadza karty ratownicze do wszystkich oferowanych przez siebie samochodowych marek. Czym jest taka karta?

Karta ratownicza pojazdu to w praktyce cały europejski system, stosowany przez coraz większą liczbę producentów samochodów. Volkswagen Group Polska, jako pierwszy w naszym kraju importer samochodów, będzie udostępniał karty do wszystkich swoich marek. Sama karta to zestandaryzowana informacja, która w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.

Przeczytaj też: Nowe obowiązkowe wyposażenie w samochodach! UE szykuje zmiany

Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to zawsze wyzwanie dla grupy ratowniczej. Po drogach jeżdżą setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce strażackie natkną się na takie wzmocnienie – pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Karta ratownicza, na której w kilku rzutach wyraźnie zaznaczono miejsca wzmocnienia karoserii, umiejscowienie akumulatora, rozkład instalacji elektrycznej, a także miejsce zbiornika paliwa, pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent.

Volkswagen Group Polska kompleksowo podchodzi do tego zagadnienia. Wszystkie samochody koncernu, począwszy od 01.05.2014, będą wyposażane w taką kartę. Oprócz tego u dealerów wszystkich marek będzie można otrzymać specjalną naklejkę na szybę, informującą odpowiednie służby o tym, że karta ratownicza znajduje się w samochodzie. Odpowiednią dla modelu kartę można też pobrać ze stron producenckich i samodzielnie wydrukować.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku

autor: Rafał Mądry zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: