SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Kibice uważajcie we Francji podczas Euro 2016. Tamtejsze mandaty kosztują majątek

Kibice uważajcie we Francji podczas Euro 2016. Tamtejsze mandaty kosztują majątek

10.06.2016, godz. 00:42
kamery radary
kamery radary foto: Super Express

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to prawdziwe święto dla kibiców. Wielu z nich planuje wyjazd do Francji, aby osobiście dopingować swoją drużynę. Przed podróżą warto zabezpieczyć się nie tylko w niezbędne gadżety fana futbolu, ale także w rozwiązania, pozwalające uniknąć mandatów.

Zbliżające się wydarzenie sportowe to prawdziwe żniwa dla francuskiej policji, która dla polskich kibiców może być złym wspomnieniem przez kolejne lata, a także sporym obciążeniem budżetu. W 2015 roku we Francji 69 060 kierowców straciło prawo jazdy, a ponad 70 procent mandatów było wystawionych za przekroczenie prędkości.
.

Nie przekraczaj prędkości, bo jest drogo!

Wyjeżdżając w stronę Europy Zachodniej trzeba przywyknąć do tego, że płacimy drożej niż w Polsce. Jednak o ile więcej, zazwyczaj przekonujemy się będąc już na miejscu. W przypadku mandatów za przekroczenie prędkości, warto wiedzieć zawczasu, z jakimi konsekwencjami należy się liczyć. Mówiąc wprost jest drogo. Minimalny mandat za jazdę przekraczającą dopuszczalną prędkość o nie więcej niż 10 km/h, to 39 euro, ale już maksymalny wynosi 159€, czyli ok. 700 zł. Najdrożej jest, gdy dozwolona prędkość zostanie przekroczona o ponad 60 km/h. Wówczas mandat może wynieść nawet 3 119 euro, co oznacza kwotę ponad 13 000 zł!
.

Kierowco, zabezpiecz się przed mandatem!

Jak zatem zabezpieczyć się przed wysokimi karami? Przede wszystkim zalecamy jeździć przepisowo. Jednak, gdy emocje i piękne widoki biorą górę, można się zapomnieć. Wtedy z pomocą przychodzą nowe technologie, m.in. takie, jak system ostrzegania w czasie rzeczywistym przed zdarzeniami drogowymi Coyote, który działa nie tylko we Francji, ale również w innych krajach Europy Zachodniej oraz Polsce. Coyote to urządzenia lub aplikacja na smarfony, pozwalające bezpiecznie i bez niespodzianek na drodze dojechać z Polski do wybranego miasta we Francji.

Zobacz też: Wybierasz się na Euro do Francji? Pamiętaj o ubezpieczeniu

Będą aktualizować na bieżąco dane o fotoradarach stacjonarnych i limitach prędkości. Pozwalają kierowcom na wymianę informacji o zagrożeniach na drodze. Baza aktywnych użytkowników w Europie to ponad 5 milionów kierowców, z czego w samej Francji już ponad 1.5 miliona. To szczególnie dobra wiadomość dla tysięcy kibiców. Te liczby oznaczają tysiące kibiców z różnych krajów, regularnie korzystających z aplikacji, a to z kolei gwarantuje brak niespodzianek i mandatów.
.

Wskazówki dla kierowców

Jadąc do Francji będziemy podróżować przez inne kraje Europy Zachodniej, trzeba więc być przygotowanych na inne niż w Polsce przepisy oraz wymagania. Wielu kierowców ma przekonanie, że w Niemczech nie ma limitów prędkości na autostradach. Rzeczywiście to prawda, ale tylko na niektórych odcinkach, w wielu miejscach pojawiają się limity prędkości 110-120km/h zależne od stanu nawierzchni lub zbliżających się rozjazdów. W Belgii oraz innych krajach nie napotkamy na tabliczki ostrzegające przed fotoradarem stacjonarnym, a same fotoradary nie są oznaczone na żółto, bardzo łatwo więc o mandat. We Włoszech z kolei, popularne są odcinkowe pomiary prędkości na autostradach. Takich miejsc jest znacznie więcej niż w Polsce. Prawie 30% autostrad.
.

Aplikacja lub urządzenie tańsze niż mandat

Przykładowo aplikacja mobilna Coyote, dostępna wraz z nawigacją to roczny wydatek w wysokości – 19,90 zł miesięcznie, a więc dużo mniej niż najmniejszy mandat. Jeśli nie chcemy dodatkowo płacić za transmisję danych za granicą, można zaopatrzyć się w specjalne urządzenie ostrzegające za kilkaset złotych, lub bardziej zaawansowane wzbogacone o nawigację satelitarną.
.

Wysokość mandatów za przekroczenie prędkości we Francji
.

Przekroczenie prędkości Minimalny mandat Maksymalny mandat
<10 km/h 39 € 159 €
>10 km/h do 40 km/h 159 € 369 €
>40 km/h do 60 km/h 500 € 2 000 €
>60 km/h 779 € 3 119 €
autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: