SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Kiedy można używać świateł awaryjnych

Kiedy można używać świateł awaryjnych

07.11.2013, godz. 10:54
Car crash, wypadek samochodowy
foto:

W jakich okolicznościach kierowca może używać świateł awaryjnych? Przede wszystkim w czasie postoju spowodowanego uszkodzeniem pojazdu lub podczas wypadku. Uruchomienie działania wszystkich kierunkowskazów jest też wskazane, gdy zatrzymujemy się w miejscu niezgodnym z obowiązującymi przepisami.

- Gdy kierowca zatrzymuje się w miejscu niedozwolonym i włącza światła awaryjne, a jego samochód nie uległ uszkodzeniu, narusza jednocześnie dwa przepisy. Po pierwsze mamy do czynienia z nadużyciem świateł awaryjnych, a po drugie z niezastosowaniem się do zakazu zatrzymywania - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. W takiej sytuacji niedozwolonego parkowania policja może także dopatrzyć się tamowania ruchu, co skutkuje dodatkowym mandatem. Świateł awaryjnych nie należy również używać, gdy holujemy auto lub nasz pojazd jest holowany.

Przeczytaj też: Kierowcom nie chce się używać kierunkowskazów

Dopuszczalne jest użycie świateł awaryjnych, gdy chcemy podziękować innemu kierowcy np. za umożliwienie włączenia się do ruchu. W wielu krajach podziękowanie polega na włączeniu na przemian prawego oraz lewego migacza i ten sposób jest rekomendowany przez trenerów Szkoły Jazdy Renault. Możemy także zasygnalizować światłami awaryjnymi innym uczestnikom ruchu jadącym z tyłu o nagłym hamowaniu lub dużym zmniejszeniu prędkości, które zostało wywołane nieoczekiwaną sytuacją na drodze (np. wypadkiem lub korkiem).

Świateł awaryjnych powinien użyć także kierujący autobusem szkolnym w czasie wsiadania i wysiadania dzieci oraz kierujący pojazdem przeznaczonym do przewozu osób niepełnosprawnych, podczas wsiadania lub wysiadania osoby niepełnosprawnej.

Uszkodzenie bądź wypadek

Gdy nasz samochód zostanie unieruchomiony z powodu uszkodzenia lub wypadku, to oprócz świateł awaryjnych należy ustawić także za pojazdem ostrzegawczy trójkąt odblaskowy:

- w odległości 100 m, gdy zdarzenie miało miejsce na autostradzie lub drodze ekspresowej,
- 30-50 m na drodze poza obszarem zabudowanym
- zaraz za pojazdem lub na pojeździe (na wysokości maksymalnie 1 m), gdy droga znajduje się na obszarze zabudowanym.

autor: Szkoła Jazdy Renault zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: