SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Kierowco! Na to powinieneś uważać w czasie wyjazdów świątecznych

Kierowco! Na to powinieneś uważać w czasie wyjazdów świątecznych

25.03.2016, godz. 12:58
jazda samochodem, prowadzenie auta
foto: EAST NEWS

Kierowcy planujący wyjazdy świąteczne muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami i konsekwencjami wzmożonego ruchu na polskich drogach. Dlatego podpowiadamy, na co powinni uważać kierowcy w czasie wyjazdów w okresie Świąt Wielkanocnych.

Uwaga na policję

Policja zapowiada wzmożone kontrole prędkości i trzeźwości. Dlatego warto stosować się do przepisów ruchu drogowego, zachować szczególną czujność w terenie zabudowanym, aby nie stracić prawa jazdy, a także upewnić się, że jesteśmy trzeźwi zanim wsiądziemy za kierownicę. Warto też pamiętać, że używanie telefonów komórkowych, jedzenie, picie i palenie papierosów w czasie prowadzenia auta doprowadziło już do wielu tragedii.
.

Uwaga na pieszych, rowerzystów i motocyklistów

Słoneczna pogoda sprzyja spacerom i wycieczkom rowerowym i motocyklowym, dlatego należy zachować czujność i obserwować sytuację na chodnikach i drogach dla rowerów. Kierowcy aut osobowych przez okres zimowy odzwyczaili się od pieszych, rowerzystów i motocyklistów, którzy podobnie jak kierowcy aut są uczestnikami ruchu, ale w odróżnieniu od nich, nie mają szans w przypadku zderzenia z samochodami. Dlatego watro pamiętać, żeby w czasie jazdy drogami krajowymi nie zjeżdżać na pobocze w celu zrobienia miejsca wyprzedzającym nas kierowcom, ponieważ poboczem mogą poruszać się piesi lub rowerzyści.
.

Uwaga na zwierzęta

W tym okresie duże zagrożenie dla kierowców stanowią też zwierzęta, które potrafią bez ostrzeżenia wtargnąć na drogę. W czasie jazdy drogami prowadzącymi w pobliżu terenów zalesionych warto zmniejszyć prędkość i bacznie obserwować pobocza drogi.
.

Uwaga na omijanie kolizji i wypadków

Ludzka ciekawość powoduje, że kierowcy omijający jakieś zdarzenie drogowe, np. kolizję lub wypadek, są bardziej zainteresowani omijanym zdarzeniem niż tym, co się dzieje na drodze przed nimi. Dlatego często jedno zdarzenie drogowe wywołuje kilka innych, drobniejszych stłuczek, otarć itp. Warto powstrzymać się przed oglądaniem lub nagrywaniem takich sytuacji, aby uniknąć spowodowania kolejnych nieprzyjemnych sytuacji.

autor: Jakub Tujaka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: