SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Kierowca po nieprzespanej nocy czuje się jakby miał 2 promile alkoholu! Wiedziałeś?

Kierowca po nieprzespanej nocy czuje się jakby miał 2 promile alkoholu! Wiedziałeś?

14.02.2014, godz. 03:00
Po nieprzespanej nocy masz 2 promile
foto:

Zamglony wzrok, mocno spóźnione reakcje, wielkie problemy z koncentracją - okazuje się, że człowiek po nieprzespanej nocy zachowuje się tak, jakby miał... około dwóch promili alkoholu we krwi.

Lekarze i naukowcy alarmują - niewyspany kierowca stwarza śmiertelne zagrożenie na drodze.

- Z badań eksperymentalnych wynika, że jeśli śpimy mniej niż cztery godziny, jesteśmy osłabieni tak, jakbyśmy wypili sześć piw - twierdzi Christopher Drake ze szpitala im. Henry'ego w Detroit, specjalizującego się w leczeniu zaburzeń snu. Dla osób, które ważą ok. 80 kg, taka dawka alkoholu oznacza prawie 2 promile.

Przeczytaj też: Nie prowadź auta z GRYPĄ lub przeziębieniem!

Z opinią amerykańskich lekarzy zgadza się dr Eryk Matuszkiewicz z Poznania, który na co dzień pracuje na oddziale toksykologii. Nie ma wątpliwości, że niewyspanie podobnie jak alkohol zaburza koncentrację i zdolność szybkiego reagowania.

- Niewyspanie jest za kierownicą tak samo niebezpieczne jak wypicie alkoholu, dodatkowo występuje kołatanie serca, podwyższone ciśnienie, zaburzenie krążenia - wylicza dr Matuszkiewicz. Według niego prawdopodobieństwo spowodowania wypadku przez osobę, która nie spała w nocy, jest dwukrotnie wyższe niż w przypadku osób wypoczętych.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: