SUPERAUTO Nowości Testy Porady Moto news Auto katalog Galerie Kalkulatory
SuperAuto porady Kierowco – nie zapomnij o nich zimą! Od nich zależy Twoje bezpieczeństwo

Kierowco – nie zapomnij o nich zimą! Od nich zależy Twoje bezpieczeństwo

29.12.2014, godz. 11:38
                   droga, jezdnia, śnieg, zima
foto: Super Express

Wielu kierowców zapomina o pozornie najprostszych elementach eksploatacyjnych samochodu jakim są wycieraczki. A to właśnie te dwa gumowe pióra mają ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwo na drodze. Szczególnie zimą, kiedy przednia szyba jest nieustannie narażona na zabrudzenia.

Wycieraczki to stosunkowo tania i niewielka część samochodu, jednak taka, która istotnie wpływa na bezpieczeństwo. To od ich kondycji zależy nasza widoczność przez przednią szybę samochodu.

- Oczywiście wycieraczki powinny być w dobrej kondycji przez cały rok, ale to w sezonie zimowym wymagamy od nich zdecydowanie więcej niż zwykle, a jeśli wymagamy, to powinniśmy też o nie odpowiednio dbać – mówi Daniel Bień, ekspert platformy Motointegrator.pl.

Zimowe zasady eksploatacji wycieraczek

Jeśli temperatura na zewnątrz spadła poniżej zera, a wycieraczki przymarzły do szyby, to w żadnym wypadku nie powinniśmy ich na siłę odrywać, gdyż istnieje duże ryzyko uszkodzenia. Złym pomysłem będzie również próba ich włączenia, co może prowadzić do spalenia silniczka. Najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem będzie spryskanie wycieraczek oraz szyby płynem odmrażającym i poczekanie aż zacznie działać. Prawdopodobnie po kilkunastu sekundach lód stopnieje, co pozwoli na delikatne odczepić wycieraczki. Jeśli lód wciąż „trzyma", operację należy powtórzyć. Następnie powinniśmy dokładnie oczyścić powierzchnię piór z drobinek lodu, który może porysować szybę.

Łatwym sposobem na zabezpieczenie wycieraczek przez przymarzaniem jest podniesienie ich lub oddzielenie ich od powierzchni szyby kawałkiem kartonu lub specjalną matą. Warto również pamiętać o stosowaniu zimowego płynu do spryskiwaczy o możliwie najniższej temperaturze krzepnięcia, co uchroni nas przed jego zamarznięciem i możliwością uszkodzenia układu.

Czyszczenie i pielęgnacja wycieraczek

Właściwa pielęgnacja piór wycieraczek może przedłużyć ich żywotność, dlatego w trakcie zimy powinniśmy przynajmniej raz na kilka dni dokładnie je oczyścić. W tym celu należy użyć specjalnych preparatów, które nie tylko czyszczą, ale także chronią gumę przez działaniem czynników atmosferycznych oraz soli, którą obficie posypywane są drogi. Dokładne wyczyszczenie piór nie tylko wpłynie na lepsze zbieranie zanieczyszczeń i wody z powierzchni szyby, ale także uchroni ją przed zarysowaniem. Dotyczy to zarówno przednich, jak i tylnych wycieraczek, o których wielu kierowców zapomina. Oczywiście nawet najbardziej staranna pielęgnacja nie sprawi, że wycieraczki będą wieczne. Materiały, z jakich są wykonane ulegają naturalnemu procesowi zużycia i starzenia, dlatego jeśli wycieraczki zamiast zbierać brud z szyby rozmazują go, a dodatkowo wydają niepokojące dźwięki to znak, że nadszedł czas na ich wymianę.

Jak dobrać wycieraczki do samochodu?

– Przy wyborze wycieraczek należy kierować się zaleceniami producenta umieszczonymi najczęściej w instrukcji obsługi pojazdu. Wycieraczki muszą mieć odpowiednią długość i typ mocowania. Pewną dowolność mamy przy wyborze typu wycieraczek. Na rynku można wyróżnić dwa rodzaje wycieraczek – klasyczne z masywnym, metalowym stelażem, lub wycieraczki płaskie, w których metalowa konstrukcja została zintegrowana z piórem – wyjaśnia Daniel Bień.

Większość nowych samochodów przystosowana jest jedynie do pracy z wycieraczkami płaskimi, które są również bardziej estetyczne. Nie ma natomiast przeciwskazań by w starszych samochodach wycieraczki tradycyjne zastąpić płaskimi. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane wycieraczki dobrej kondycji powinny pracować płynnie i cicho, oraz skutecznie oczyszczać przednią szybę.

Więcej w superauto
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: